Velmi dramatické utkání, ale o to sladší postup! Litoměřičtí hokejisté sice ztratili v duelu na Kladně dvoubrankové vedení a chvíli před koncem ještě prohrávali 2:4, v závěru zabojovali a vyválčili v nájezdech velmi cenné dva body. Díky tomu se dostali z osmého místa do čtvrtfinále play-off, ve kterém narazí na jihlavskou Duklu.

60. kolo

4:5sn

0:2, 1:0, 3:2 - 0:0

Rytíři Kladno - HC Stadion Litoměřice

Branky a nahrávky: 34. Nash (J. Strnad, Melka), 42. J. Říha (Vildumetz), 47. Kružík (T. Kaut, Nash), 50. Jágr (Plekanec) – 6. Kropáček (Smetana, Klejna), 16. Marcel (Voženílek), 50. Jánský (Marcel, Smetana), 58. Průžek (M. Kadlec, Korkiakoski), rozh. náj. Jirásek . Rozhodčí: Přikryl, Vrba – Zídek, Měkýš. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3926. Střely na branku: 43:32. Zblokované střely: 14:9. Vhazování: 40:29. Průběh utkání: 0:2, 4:2, 4:5.

Rytíři Kladno: Brízgala (Stahl) – Zajíc, Nash, Kehar, J. Říha, P. Hořava, Lakos, Zelingr – Jágr (A), Plekanec, Melka – Š. Bláha, Vildumetz, J. Strnad (C) – Jelínek, Machač, Zikmund – Kružík, T. Kaut, Redlich.

HC Stadion Litoměřice: Tomáš Král (Michajlov) – Pavlas (C), Marcel, Klejna, Smetana (A), Dluhoš, Jebavý (A), Havlík – Voženílek, Korkiakoski, M. Kadlec – Ščegolkov, D. Merta, Jánský – Průžek, Svoboda, J. Dvořák – Kropáček, Štohanzl, Jirásek.

Úvodní minuty utkání se nesly ve vyrovnaném duchu. Oba týmy se nějaký čas sehrávaly, než započaly útočné situace. S postupem času se ale Tomáš Král v brance trochu více zapotil. Do vedení šli ale litoměřičtí hokejisté! Vojtěch Kropáček v 6. minutě doklepl do branky Klejnovo nahození od modré.

Posléze ale hráči Litoměřic museli čelit přesilovkovému náporu, se kterým si ale dokázali poradit. Sami si pak vytvořili několik příležitostí. Z nich měl největší šanci na zvýšení gólového rozdílu Daniel Voženílek, jehož propustil do pásma Korkiakoski, ovšem Brízgala puk betony vyrazil. O to úspěšnější byl ale Patrik Marcel o malou chvilku později, když dělovkou vymáchl levý horní růžek branky Adama Brízgaly.

Závěr první periody se odehrál povětšinou před Tomášem Králem. Ke gólové situaci to však nevedlo, ač místy měli kališníci namále. Do další třetiny tak vstupovali hráči Litoměřic s dvoubrankovým náskokem.

Počátek druhé třetiny se díky oslabení nesl v podobném duchu jako závěr předešlé třetiny. Z tlaku ale dokázal vybruslit Vadim Shchegolkov, který několikrát v řadě zahrozil proti kladenské brance. Šance Litoměřic navíc podpořila téměř čtyřminutová přesilovka. Formace kladenského Plekance ale celkem obětavě bránila.

Kališníci se ale snažili i nadále, což potvrdil samostatný nájezd Martina Kadlece na branku. Gól však padl na opačné straně. Z hranice brankoviště dostrčil Melkovu nahrávku do pravého horního rohu Královy branky Brandon Nash.

Do třetí třetiny vstoupily oba týmy ve velkém tempu. Hra se velmi rychle přenášela z jedné strany na druhou. A došlo také k vyrovnání. Jiří Říha si to napřáhl v pravém kruhu a dělovkou vymetl prostor u pravé tyče.

Kališníci se posléze v přesilovce snažili o znovuuzmutí vedení. Po Keharově návratu se ale dostali do tlaku Kladenští, čehož využil svou trefou Daniel Kružík. Na což v další přesilovce zareagoval prudkou trefou od modré Jaromír Jágr.

Ovšem Stadion nechtěl nechat nic jen tak a svou následnou přesilovku využil již během čtyř vteřin zásluhou Petera Jánského. Po dlouhém boji pak využil do protiútoku Jágrovu tyč Jiří Průžek, který jako blesk vypálil proti kladenské brance a skóroval.

Drama pokračovalo hned dvěma navazujícími vyloučeními na obou stranách. Ke gólu to ale ani na jedné straně nevedlo a dramatické utkání tak dospělo až do prodloužení.

Taktéž prodloužení přineslo řadu dramatických akcí. Od gólu kališníky zachránila přihrávka rukou Ladislava Zikmunda. Ovšem ani na litoměřické straně se nikdo neprosadil a o vítězi tak měly rozhodnout samostatné nájezdy.

V nich byli kališníci úspěšní. Všechny nájezdy Filipa Jiráska, Markuse Korkiakoskiho i Martina Kadlece Brízgala nevychytal, zatímco Král byl ve třech případech úspěšný, za což si vysloužil i pozici nejlepšího hráče utkání. Stadion tak po velkém dramatu urval postup.

David Čermák (Rytíři Kladno): Ani v první třetině jsme nehráli tak špatně, jak ukazoval výsledek. Pustili jsme ovšem Litoměřice do vedení, což jsme museli po zbytek zápasu dohánět. Což se nám nakonec povedlo, ale udělali jsme dvě chyby, díky kterým soupeř vyrovnal. V závěru pak proměnil tři nájezdy a bylo hotovo.

Daniel Tvrzník (HC Stadion Litoměřice): Matematika před zápasem hovořila jasně - potřebovali jsme vyhrát, abychom měli jistotu play off. Zápas se pro nás vyvíjel dobře, z prvních tří střel jsme dali dva góly. Pak jsme ale byli místy zbytečně pasivní a dostávali jsme se pod veliký tlak. V této fázi nás hodně podržel Tomáš Král, nebo tyčky jeho branky. Na začátku třetí třetiny domácí vývoj otočili a za stavu 2:4 nám už asi nikdo moc nevěřil. Klobouk dolů před kluky, jak zvládli posledních deset minut. V nájezdech jsme naposledy prohráli doma s Budějovicemi, kdy jsme se neprosadili. Dnes tři nájezdy a tři góly, opravdu klobouk dolů před kluky, jak zvládli poslední minuty, prodloužení a nájezdy. Teď je to obrovská euforie, jsme hrozně rádi za to, co jsme tu dnes předvedli.