V rámci čtyřiačtyřicátého kola WSM Ligy zavítal na litoměřický led šumperský Salith, který si z něj na sever Moravy odváží všechny tři body po výhře 2:5. Kališníci přitom nevstoupili utkání špatně - v šestnácté minutě otevřel skóre ostrostřelec Martin Procházka. Poté však přišly tři trefy Salithu, na které Litoměřice hledaly odpověď pouze těžko. Snížit na 2:3 se po urputném tlaku povedlo Milanu Tomanovi, avšak Stadion krátce poté inkasoval počtvrté a na obrat už síly neměl. Kališníci dlouho bojovali a v poslední třetině měli nad jejich soupeřem převahu, ale jejich úsilí jim body tentokrát nepřineslo.

44. kolo

2:5

1:1, 0:2, 1:2

HC Stadion Litoměřice - Draci PARS Šumperk

Branky a nahrávky: 16. Procházka (Kalla, Toman), 51. Toman (Jank, Kalla) - 19. Fořt (Milfait, Drtil), 23. Fořt (Milfait, Drtil), 35. Fořt (Holík, Milfait), 52. Fořt (Milfait, Vrdlovec), 59. Fořt (Sedlák). Rozhodčí: Schmejkal - Podrazil, Bosák. Vyloučení: 5:9, navíc Pavlas, Mikliš (oba LTM) a Drtil (SUM) 10 min OT. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 720. Střely na branku: 45:20. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:5.

HC Stadion Litoměřice: Pavelka (Michajlov) – Toman, Jank, Pavlas, Mikliš, Šulc, Bílek, Piegl – Kalla, Procházka, Horna – Beránek, Nedvídek, Švagrovský – Přeučil, Berger, Doležal – Krátoška, Rousek, Kristl.

Draci PARS Šumperk: Svoboda (Zelenka) – Prokop, Holík, Puzič, Sedlák, Gewiese, Drtil, Bažant, Bail – Milfait, Vrdlovec, Fořt – Staněk, Plášek, Miškovský – Haas, Hlinka, Brunec – Ostřanský, Hroch.

Do zápasu vstoupil lépe Šumperk, který už pětatřicet sekund po úvodním hvizdu vážně ohrozil Pavelkovu klec. Plášek nahrál do pravého kruhu pro vhazování na najíždějícího Miškovského a jeho prudké zakončení musel Pavelka pokrýt vyrážečkou. Po vyloučení Fořta však Stadion nastartoval a Salith si prožil velmi pekelné dvě minuty v oslabení. Kališníci výborně kombinovali a čtveřice draků na ledě často nevěděla, kudy kam. Do největší šance se v přesilové hře dostal Petr Beránek, který se po obdržení kotouče pokusil prostřelit Svobodu mezi betony. Gólman hostí byl však připraven a stav tak zůstal nezměněn.

Litoměřičtí si o chvilku později vyzkoušeli hru v početní výhodě podruhé, avšak tentokrát se hosté ubránili bez větších potíží. I přes dvě nevyužité přesilovky si nakonec domácí důvod k radosti našli – v šestnácté minutě totiž ujel obraně Salithu Martin Procházka, který bekhendovým blafákem překonal bezbranného Svobodu – 1:0. O tři minuty později však potrestal Doležalovo nedovolené bránění Tomáš Fořt a začínalo se znovu od nuly.

Šumperku se povedlo domácí na začátku druhé třetiny zaskočit. V čase 22:19 byl totiž vyloučen domácí Jakub Šulc a odpověď na jeho prohřešek na sebe nenechala dlouho čekat -- po krátké kombinaci se opět trefil Tomáš Fořt. Stadion v průběhu druhé části postupně ztrácel dech a hosté ovládali herní tempo až s nečekanou lehkostí. V šestatřicáté minutě zkompletoval Tomáš Fořt svůj hattrick a kališníkům začínalo téct do bot. Do poslední dvacetiminutovky šli hosté s dvoubrankovým náskokem.

Osmnáct. Přesně tolik střel vyslali v průběhu posledního dějství kališníci na hostujícího gólmana, který za svá záda pustil pouze jedinou. Stadion se celou třetí třetinu snažil do zápasu zasáhnout a urputný tlak se vyplatil – z levého kruhu pro vhazování poslal na Svobodu nechytatelnou střelu Milan Toman a vyrovnání bylo na dosah ruky.

O minutu a tři sekundy později však kališnické naděje na vyrovnání uzemnil nezastavitelný Fořt. Ten úplně sám vybruslil z levého kruhu pro vhazování až před Pavelku a poslal kotouč do malé škvíry mezi Pavelkovým betonem a pravou tyčí – 2:4. Na ledě proudily emoce a chvílemi to nešlo přehlédnout – ve čtyřiapadesáté minutě shodili za svatyní Šumperka rukavice Mikliš s Drtilem a bitka jako vytržená z NHL skončila remízou. Dvě minuty před koncem se kališníci ještě pokusili o hru v šesti, ale nebylo jim to nijak platné. Prázdnou klec netrefil nikdo jiný než Tomáš Fořt.

Daniel Tvrzník (HC Stadion Litoměřice): Při poměru střel 45:20 jsme prohráli 2:5. Myslím si ale, že jsme zápas odmakali a odehráli jsme dobrou první třetinu, během které jsme měli navýšit rozdíl na víc než na 1:0. Bohužel jsme špatně odehráli oslabení před koncem první části, z čehož byla první šance pro hosty, kteří vyrovnali. Na začátku druhé třetiny jsme inkasovali laciné góly a hráli jsme ve velkém útlumu, ale ne bez nasazení. Ve třetí třetině nám soupeř po kontaktním gólu z první střely uskočil. V současnosti nám chybí lehkost a na každou branku se nadřeme.

Milan Mazanec (HC Salith Šumperk): Dnes se nám konečně po 11 odehraných zápasech podařilo vyhrát plný počet bodů. V poslední době jsme se soustředili hlavně na dohrávky, protože se nám při několika utkáních stalo, že jsme se dostali do vedení, ale zápas jsme nedokázali dotáhnout do konce. Nakonec jsme pak přišli o všechny body. Během tohoto zápasu jsme se snažili soustředit a povedlo se. Kromě toho se zlepšila i hráčská disciplína. Podařilo se nám uhrát přesilové hry a vstřelit dvě branky během vlastního oslabení. To vše podpořeno individuálním výkonem Tomáše Fořta, který dal pět gólů a brankáře, který se během hry vyvaroval takových chyb, kdy by mu bylo možné něco přičíst. S celkovým výkonem týmu jsem spokojený.