17. 5. 2022 | Martin Voltr

V projektu Dukla začne dvanáct nadějných mladíků. ˝Chceme vytvořit konkurenční prostředí,˝ říká Daniel Sadil

Zásadní pohyby v kádru oznámil Stadion začátkem května. Kromě toho se klub bude v rámci projektu „Dukla“ i dál soustředit na mladé hráče, kteří usilují o místo v reprezentacích a v extralize. „Vytvoříme konkurenční prostředí tak, aby tady bylo víc hráčů než míst. Když budeme mít v sestavě připravených deset míst, tak těch dvanáct až patnáct hráčů o ně bude muset bojovat,“ uvedl předseda klubu Daniel Sadil.

Klubové vedení dlouho ladilo soupisku mladíků, kterým dá možnost rozvíjet se v kvalitním tréninkovém zázemí litoměřické Kalich Areny a následně i v zápasech druhé nejvyšší soutěže.

Do přípravy nyní vstoupilo dvanáct hokejistů ročníků 2002 a 2003, další tři by se měli připojit 1. června.

Největší zastoupení na soupisce mají hráči z Liberce, který už „pustil“ svou farmu v Benátkách nad Jizerou. Jedná se o obránce Martina Böhma, Jana Hampla a Filipa Kováře a útočníky Petra Gajdu, Vojtěcha Jiruše a Jana Cikharta. Kromě hokejistů z Liberce se do přípravy zapojí také několik jmen ze Sparty, a to zadák Filip Šindelek a forvardi Michal Vitouch, Tomáš Tomek, Petr Hauser a Jan Krupička.

Své talenty dodaly i další kluby z extraligy - z Litvínova přichází bek Jakub Kroupa, po angažmá ve finském Jukuritu se do přípravy zapojí také bývalý hráč Chomutova Štěpán Němec. Mezi útočníky figuruje ještě třinecký Michal Rampik a plzeňský Marek Kopic.

Do startu ostré sezony je ale ještě daleko. Extraligové kluby můžou další hráče uvolnit v průběhu jarních či letních měsíců, a na druhou stranu – někteří z těch, kteří v pondělí 16. května dorazili na úvodní trénink, zkrátka nemusí přesvědčit. „Vytvoříme konkurenční prostředí tak, aby tady bylo víc hráčů než míst. Když budeme mít v sestavě připravených deset míst, tak těch dvanáct až patnáct hráčů o ně bude muset bojovat,“ říká předseda klubu Daniel Sadil.

Projekt Dukla vstupuje do své páté sezony. Pokračuje v tom duchu, ve kterém jsme ho znali dosud?

Ano, pokračuje. Menší odlišnosti nicméně spočívají v tom, že i po diskusích s reprezentačními trenéry a sportovním oddělením svazu budeme mít o trochu menší počet starších hráčů, zhruba osm nebo devět. Pro mladé hráče chceme vytvořit větší počet míst a budeme dělat všechno pro to, aby se potom zařadili do dospělého hokeje a reprezentací.

Největší počet hráčů teď máte z Liberce, který po konci farmy v Benátkách nad Jizerou předeslal, že s vámi navazuje spolupráci. Jak bude vypadat?

S Libercem jsme se dohodli na prvním místě. Máme z něj šest nadějných hráčů, z nichž třeba Martin Böhm si Litoměřice už vyzkoušel a Petr Gajda byl v našem hledáčku i v minulé sezoně. Naše spolupráce bude i na úrovni trenérské, Valdemar Jiruš se vedle A-týmu Liberce zapojí právě i do našeho projektu. Trenérům bude pomáhat, aby hráči byli pod větší kontrolou a měli jsme naprostý přehled v tom, že se tady hráči připravují intenzivně a každý den se naplno věnují hokeji. Kromě toho ale budeme úzce spolupracovat i se Spartou, z níž se nám několik dalších hráčů připojí prvního června.

Obecně cítíte z extraligových klubů větší ochotu posílat vám mladé hráče oproti loňské sezoně, kdy si je nechávaly kvůli záchraně juniorské soutěže?

Je to problém, který řeším dnes a denně. Je pravda, že v minulé sezoně padalo hodně týmů, zatímco letos bude padat jeden. Zatím nedokážu odpovědět, jak ochotně nám kluby budou chtít hráče dávat. Já můžu slíbit jedno jediné: Pokud nám klub nabídne perspektivního mladého hráče, který chce pracovat a zlepšovat se, tak ho určitě v naší akademii přijmu. To samé jsem řekl i hráčům na zahájení sezony. Pokud budou pracovat a uvidíme, že chtějí, tak my pro ně uděláme cokoli. Když si to hráči uvědomí a když kluby uvěří, že to je správná cesta, tak věřím, že to pro ně bude mít velký význam. Navíc je letos naším velkým vítězstvím, že spolupracujeme skoro se všemi agenturami a agenty. Sami mají chuť dávat hráče do projektu, pokud jim nejsou slíbené nejvyšší soutěže.

Při pohledu na úvodní seznam si nelze nevšimnout, že nejde o top české hráče daných ročníků. Velká část z nich se jistě do reprezentační dvacítky neprotlačí. S jakými záměry jste je tedy do projektu zapojili?

Teď při nástupu máme hráče, které nám doporučili buď agenti, nebo kluby, případně přišli po konzultacích v rámci reprezentací. Věříme, že až ti top hráči na začátku přípravy projdou extraligovými kluby, tak nám je ještě v průběhu léta budou kluby dodávat, aby se zapracovali do našeho projektu. Na druhou stranu musím říct, že už jsem omezil ten názor, že z Litoměřic můžou vyjít jenom reprezentanti. Myslím, že projekt v současné době splňuje požadavek, aby hráče připravoval pro dospělý hokej.

V týmu máte řadu hráčů ročníku 2002, kteří třeba ještě mohou bojovat o letní šampionát dvacítek, ale v nové sezoně už nebudou juniory.
Ano, je to tak. Musíme si uvědomit, že tito hráči by nedostávali prostor v dospělém hokeji. My jim pomůžeme tím, že jim dáme třeba ještě rok na to, aby se do dospělého hokeje protáhli a mohli v budoucnu hrát ideálně extraligu.

Jak zajistíte, aby mladí hráči nehráli jen proto, že jsou mladí?

Nechceme, aby to dostávali zadarmo. Proto vytvoříme konkurenční prostředí tak, aby jich tady bylo víc. Když budeme mít v sestavě připravených deset míst, tak těch dvanáct až patnáct hráčů, které tady chceme mít soustředěné celoročně, o ně bude muset bojovat. Na jednu stranu jim budou pomáhat zkušení mazáci, na druhou stranu se budou posouvat i navzájem.

Loňský ročník vyšel Litoměřicím fantasticky, alespoň tedy základní část. Jste srozuměni s tím, že pokud přidáte místa pro mladší hráče, tak další sezona už pro vás těžko bude po výsledkové stránce stejně povedená?

Samozřejmě. Mrzí mě ale, že lidi nevnímali, že se loňská sezona nepovedla jen starším hráčům, ale i mladým. Každý si může zjistit, že v průběhu základní části bylo v sestavě pravidelně osm devět mladých hráčů a první místo v základní části byla zásluha všech. Sezona se nám povedla velice, ale bohužel jsme neprošli prvním kolem play-off, což byla kaňka. Já jsem ale přesvědčený o tom, že zvlášť pokud nám během léta přijdou ještě i opory budoucí dvacítky, tak zase budeme hrát kvalitní hokej, který bude diváky zajímat.

V uplynulých dvou sezonách u vás strávil spoustu času Karel Mlejnek. Jak to bude letos, když mají juniorské reprezentace nové vedení a když má trenér Radim Rulík hlavní práci v Pardubicích?

Přípravu jsme zahájili i s Jirkou Kalousem. (Kalous je Rulíkovým asistentem a sportovním manažerem reprezentací, pozn. red.) Ten by se měl postarat o to, aby tuzemští reprezentanti skončili v našem projektu, pokud to bude možné. A dohlédne na jejich vývoj u nás. Pokud budou reprezentační trenéři chtít, můžou u nás uspořádat jakékoli tréninky navíc, na které si mezi naše projektové hráče můžou brát i hráče z ostatních klubů.