První derby, první body! Kališníci v dnešním zápase sice po první třetině prohrávali nad rivalem z krajského města 2:4, avšak v prostřední části se jim podařilo zásluhou Petera Frühaufa a Petra Beránka srovnat na 4:4 a připravit tak pro 1 140 diváků v Kalich Areně velmi napínavou podívanou ve třetí třetině. V té dokonal obrat Ondřej Kopta a Stadion tak úvodní derby sezóny opouští vítězně! Další zápas čeká kališníky v sobotu, kdy se představí na ledě pražské Slavie.

4. kolo

5:4

2:4, 2:0, 1:0

HC Stadion Litoměřice - HC Slovan Ústí n.L.

Branky a nahrávky: 2. Paločko (J. Veselý), 11. Pletka (Ondráček), 24. Frühauf (Paločko), 38. Beránek (Smetana, Kopta), 49. Kopta (Pilař, Beránek) – 4. Kloz (Vrdlovec), 7. Kloz (Vrdlovec), 10. Loskot (Kloz), 14. Dalecký (Moučka). Rozhodčí: Wurthele – Smika, Springl. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1140. Střely na branku: 38:28. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4, 5:4.

HC Stadion Litoměřice: Šindelář (od 10. Rybár) – Smetana, Pavlas, Jebavý, Šulc, Bača, Frühauf, Málek – Kalla, J. Veselý, Paločko – Pletka, Nedvídek, Ondráček – Kopta, Pilař, Beránek – Procházka, Hanták, Miškář.

HC Slovan Ústí n.L.: Soukup (Volke) – Kasík, Husák, M. Vágner, Brož, Přindiš, Bernad, Hes – Kloz, Vrdlovec, Loskot – Merta, Poulíček, Z. Doležal – Moučka, Gengel, Dalecký – Markulinec, Komárek, Navarra.

Autor reportáže: Radim Tuček

S třemi porážkami v zádech a tudíž nutností konečně bodovat vstoupili do derby s Ústím domácí hokejisté. V úvodní minutě byli sice sevřeni v obranném pásmu, když hosté několikrát nebezpečně vypálili, ale hned první výpad k brance Ústí byl gólový. Matúš Paločko zúročil po chybě hostující obrany přihrávku Jana Veselého a v Kalich Aréně se poprvé slavilo. Radost však netrvala příliš dlouho. Po několika zajímavých situacích na obou stranách se před domácího brankáře ve třetí minutě natlačil Jan Kloz a vyrovnal.

Ihned poté sehráli kališníci první přesilovou hru. První minuta se jim kombinačně dařila, ale změnu skóre nepřinesla. Druhá polovina početní výhody už příliš nebezpečná nebyla. A za chvíli už hosté vedli. Znovu Jan Kloz zakončili parádní kombinaci na jeden dotek. Následovala přesilovka Ústeckých. Domácím se sice několikrát podařilo vyhodit puk z pásma, ale další rychlý výpad zakončil nadvakrát Marek Loskot. Po třetí brance vystřídal Šindeláře v domácí brance Patrik Rybár. Litoměřice se poté po další chybě hostující obrany dostaly do rychlého protiútoku, na jehož konci byl Václav Pletka, který dorazil vyraženou střelu Martina Ondráčka a snížil.

V dalších minutách byli aktivnější Ústečtí. Jejich tlak vyústil ve čtvrtý gól, kdy si mezi kruhy vybruslil Jan Dalecký a nekompromisně zavěsil. V 18. minutě se do brejku dostal Patrik Poulíček, byl faulován a rozhodčí nařídil trestné střílení. V něm ústecký forvard úspěšný nebyl, vůbec netrefil branku. Konec úvodního dějství patřil aktivnějším domácím, z několika nadějných pokusů se však ke snížení nedopracovali.

V úvodu druhé třetiny se několika závary prezentovali domácí. Tlak sílil do doby, než se na hranici kruhu smrtelně napřáhl Peter Frühauf a jeho petelici zastavila až síť hostující branky. Za další dvě minuty se ze strany dostal do zakončení Filip Hanták, ale ani nadvakrát srovnat nedokázal. Hosté se k první střele na branku dostali až v sedmé minutě, kdy dvakrát poměrně nebezpečně zahrozili. V polovině zápasu Ústečtí ujeli 3 na 1, naštěstí pro domácí však neměli přesnou koncovku.

Poté se iniciativy zase chopili kališníci a odměnou jim byla přesilovka. V ní však příliš nebezpeční nebyli. Nicméně aktivní byli i dál a snažili se o vyrovnání. A to skutečně přišlo. V 37. minutě se po závaru před brankou trefil do odkryté klece Petr Beránek. Do konce prostředního dějství se ještě urodilo po šanci na obou stranách, do kabin však oba týmy odešly za nerozhodného stavu 4:4.

Již v desáté vteřině třetího dějství šel za katr Martin Ondráček a Ústeckým se naskytla možnost zahájit tlakem. Přesilovku strávili víceméně v útočném pásmu, ale k nebezpečnému zakončení se nedostali. Naopak ihned po návratu z trestné lavice se domácí dostali do brejku 2 na 1, bohužel bez gólového efektu. Pohledný hokej nahoru – dolů pokračoval několika šancemi, z nichž se jako nejnebezpečnější jevila ta hostující, kdy se mezi dvěma obránci prosmýkl do absolutní blízkosti gólmana domácích jeden z útočníků Slovanu. Následovala přesilová hra Litoměřic, která se však kališníkům příliš nepovedla. Ovšem hned po jejím skončení to přišlo. Po pěkné kombinaci se přesně zblízka trefil Ondřej Kopta.

Hra se poté přelévala ze strany na stranu, velkou šanci zmařil mrštnou lapačkou Procházkovi Soukup. V 54. minutě dostali výhodu přesilovky hosté, ale nic z ní nevytěžili. Tři minuty před koncem se do samostatného úniku dostal Ondřej Kopta, zvolil možnost „zavřu oči a vypálím“, bohužel branku netrefil. Poté hosté zatopili pod kotlem a kotouč několikrát nebezpečně „lítal“ kolem branky. Domácím se ulevilo až minutu a půl před koncem, kdy šli hosté do oslabení. 22 sekund před koncem Ústečtí odvolali gólmana, čímž se počet hráčů na obou stranách vyrovnal. Stav utkání už se však nezměnil a domácí si po velmi špatném začátku zápasu nakonec připsali do tabulky první tři body.

Miloš Říha (HC Stadion Litoměřice): Byli jsme po sérii těžkých porážek, o kterých si myslím, že jsme nehráli špatně, ale výsledky jsme neměli. Do zápasu jsme vstoupili nervózně ani gól na 1:0 nám nepomohl, protože jsme dostali prakticky ze všech prvních střel gól, což nás dostalo do větší psychické nepohody, přestože jsme dokázali snížit, tak jsme opět inkasovali, takže byl pro nás zápas extrémně náročný z pohledu psychiky. Ve druhé třetině mužstvo podalo fantastický výkon, zaslouženě jsme dotáhli zápas do vítězného konce. Myslím si, že druhou a třetí třetinu jsme odehráli velmi dobře a důležité určitě bylo, že soupeř neproměnil trestné střílení. To byl podle mě zlomový okamžik a také, že jsme si srovnali obranu, soupeř tak neměl tolik přečíslení a šancí. Myslím si, že jsme zaslouženě vyhráli a děkuju mužstvu za dnešní výsledek.

Miroslav Mach (HC Slovan Ústí nad Labem): Dnes jsme první třetinu předvedli výborný výkon, ale od druhé třetiny bylo na ledě vidět už jen pouze jedno mužstvo, a to mužstvo Litoměřic. My jsme úplně vypadli ze hry. Je ostuda, co jsme tu dnes předvedli a chceme se omluvit fanouškům, že jsem přijeli a my jsme předvedli takovýto výkon.