12. 2. 2019 | Martina Kramerová

Turnaj pěti zemí? Super zkušenost, shodují se po "repre" akci kališníci

Reprezentanti do devatenácti let absolvovali v uplynulém týdnu Turnaj pěti zemí ve Finsku. A v zemi tisíce jezer se jim dařilo víc než dobře. Svěřenci trenérů Bruka a Přerosta zaznamenali dvě vítězství a dvě porážky, což stačilo na celkové stříbro. Akce ve finském Turku se zúčastnila i šestice kališníků – Jan Dluhoš, František Klejna, Daniel Dvořák, Vojtěch Kropáček, Dominik Sklenář a Otakar Šik, kteří se blýskli i několika kanadskými body.

Česká devatenáctka otevřela turnaj zápasem s domácími Finy a přestože ještě v samotném závěru prohrávala o jeden gól, dokázala vyrovnat skóre a dotáhnout duel do prodloužení. V něm už na hráče Suomi sice nestačila, brala ale alespoň bod.

Mladíci v dresu se lvíčkem na prsou mocně dotahovali i v následném utkání proti Švédsku. I když museli dohánět průběžný výsledek 0:3, dostali se třemi brankami na dostřel. Hokejisté Tre Kronor vzápětí navýšili skóre a nakonec triumfovali 5:3. Češi tak nevyhráli ani druhý zápas turnaje.

Pak si však svěřenci trenérů Davida Bruka a Miroslava Přerosta spravili chuť, když zdolali jak Švýcarsko (4:3), tak Německo (3:2). Na turnaji celkem získali sedm bodů a vybojovali stříbrnou příčku. Z prvenství se radovali Švédové, český tam za sebou nechal Finy, Němce i Švýcary, kteří skončili poslední.

Tolika kanadskými body pomohli kališníci českému týmu na Turnaji pěti zemí.

„Povedlo se nám uhrát pěkný výsledek, ale hra tomu úplně neodpovídala. V mnoha situacích jsme neplnili příkazy, které jsme měli od trenérů. Nejvíc se nám povedl zápas s Finy. Byl vyrovnaný od začátku do konce a my hráli skoro celé utkání tak, jak jsme měli a chtěli,“ hodnotil akci jeden z kališníků v nominaci obránce Jan Dluhoš.

Podobně mluvil i další z beků František Klejna. I když byl v hodnocení pozitivnější. „Myslím, že to od nás nebylo tak špatné. Ale udělali jsme několik chyb, které nás pak potopily. Kvůli tomu jsem pak třeba nevyhráli.“

A jaký ze zápasů se Čechům podle Klejny vůbec nevydařil? „Nepovedl se nám duel se Švýcary. Náš výkon byl trochu laxní. Nechali jsme soupeře hrát jeho hru,“ přiznal.

Díky čtveřici různorodých zápasů však mladí hokejisté opět nabrali spoustu cenných zkušeností. „Reprezentační turnaje jsou z pohledu zkušeností super, protože se člověk porovnává s týmy z celého světa. Nejlepší možnost se srovnávat a zlepšovat,“ řekl Dluhoš.

Podobné akce si hráči pochvalují i přesto, že si kvůli nim v rozběhnuté sezoně takřka nevydechnou. „Bylo to hodně náročné, protože jsme během šesti dní odehráli pět zápasů (jeden v Chance lize a čtyři na Turnaji pěti zemí – pozn. redakce), což není asi pro nikoho moc příjemné. Bylo hodně cestování, málo spánku. Ale myslím, že jsme to v rámci možností zvládli,“ uvedl Klejna.

On i jeho spoluhráči se navíc zapsali i do statistik turnaje. Nejlépe si vedli Jan Dluhoš a Otakar Šik, kteří zaznamenali po třech asistencích. Klejna přidal jednu nahrávku. Teď už se mladí kališníci opět naladili na Chance ligu a pilně se připravují na další zápasy druhé nejvyšší soutěže. Společně se spoluhráči totiž mají jediný cíl - vybojovat play-off.

.