8. 9. 2016 | Vojtěch Martinek

Stadion vyzve na souboj dravého nováčka z Frýdku-Místku

Je to tu! Již tento pátek čeká Stadion první domácí zápas, ve kterém se kališníci představí proti nováčkovi WSM Ligy z Frýdku-Místku. Ten má za sebou výbornou letní přípravu a rozhodně se nevyplatí jej podcenit, jelikož jeho kádr je naplněný kvalitními hráči typu Juraje Šimbocha, Petra Kanka, Tomáše Káni a dalšími. Jak dopadne úvodní představení sezóny v Kalich Areně? Začínáme přesně v šest hodin večer.

Ze dna na vrchol: Cesta Frýdku do WSM Ligy

21. února 2015 skončila pro Frýdek-Místek druholigová sezóna prohrou 1:8 s Hodonínem. Nebyla to první vysoká porážka v ročníku 2014/15 -- celek ze Slezska běžně prohrával zápasy rozdílem tří a více branek, zvláště pak po novém roce. Klub skončil desátý z jedenácti týmů, horší už ve východní skupině byla pouze Karviná.

V létě toho samého roku však ve Slezsku nastalo několik razantních změn. Klub navázal spolupráci s extraligovým Třincem, v jejímž důsledku došlo ke změně loga, uniforem, webových stránek a téměř všech věcí kolem frýdeckého hokeje. Do týmu přišlo několik na druhou ligu nadprůměrně kvalitních hráčů a cíl byl jediný -- dostat se do WSM Ligy.

To, že to frýdečtí hokejisté myslí s postupem o stupeň výš vážně, bylo evidentní už od začátku základní části. Klub měl po prvních dvou kolech na kontě šest bodů a skóre 12:0. Na první porážku po základní hrací době se čekalo až do 15. kola, kdy domácí v moderní Hale Polárka zaskočili hosté z Hodonína. V průběhu sezóny pak Frýdek-Místek nebodoval už jen dvakrát -- nejprve ve 24. kole podcenil Moravské Budějovice, o tři kola později pak odjížděl s prázdnou z Brna.

Po prohře s Technikou však slezský tým zahájil vítěznou sérii, která trvala bez mála tři měsíce! Klub bez větších obtíží dokončil základní část, ve čtvrtfinále play-off si ve třech zápasech smlsnul na nováčkovi z Kopřivnice (7:3, 4:0, 4:1) a žádnou šanci překvapit nenechal ani Porubě (5:0, 6:2, 5:0). Pak ale narazil na první skutečnou překážku -- legendární Vsetín, který měl před sezónou stejné cíle, jako klub ze Slezska.

Úvodní duel finálové série před k prasknutí naplněnými ochozy Haly Polárka zvládl vítěz základní části 6:3, pak ale přišel šok. Vsetínští vyhráli nejen druhý zápas před vlastními fanoušky 4:1, ale uspět se jim podařilo i v dalším zápase na ledě Frýdku! Po triumfu 3:1 už zbýval pouze jediný krůček k ukončení frýdeckých snů o postupu.

24. března se Na Lapači sešlo 5 400 diváků. Bylo beznadějně vyprodáno. To, co se pak na ledě odehrálo, nečekal snad ani ten nejskalnější příznivec třinecké farmy. Hosté prostřelili Petra Hromadu v úvodních deseti minutách hned čtyřikrát a bylo jasné, že dnes série neskončí. Konečný stav utkání byl 2:6, v rozhodujícím zápase o dva dny později pak Frýdek triumfoval 2:1. Další zastávkou byla kvalifikace o WSM Ligu, ve které slezští hokejisté nezaváhali ani jednou. První liga ve Frýdku se stala realitou.

Frýdek v přípravě padl jen jednou

10. srpna zahájili slezští hokejisté šňůru přípravných zápasů na historicky první prvoligovou sezónu ve Frýdku-Místku na ledě účastníka slovenské Extraligy z Martina, v jehož sestavě mimo jiné působí i bývalí kališníci Angel Krstev a Vítězslav Bílek. Tento duel svěřenci Jiřího Juríka zvládli 4:3 po samostatných nájezdech, přičemž o týden později překonali v prvním duelu na domácí půdě Přerov 4:2. Vlastní farmu nedokázal zkrotit ani samotný Třinec, který na ledě Haly Polárka padl 2:3 v prodloužení.

Frýdek pak v odvetách porazil Martin i Přerov a přistřihl křídla také prostějovským Jestřábům. Předsezónní generálka ale Slezanům nevyšla -- Prostějov jim na Hané porážku 5:2 oplatil.

Slezané se mohou pyšnit kvalitním kádrem

Třinecká farma momentálně disponuje jednou z nejkvalitnějších brankářských dvojic v celé první lize. Minulou sezónu se v kleci Frýdku pravidelně střídal slovenský gólman Juraj Šimboch s Lukášem Danečkem, a stejně by tomu mělo být i letos. Doplňovat by je ještě měl devatenáctiletý zlínský odchovanec Jan Hlaváč.

V obranných řadách najdeme například bývalého juniorského reprezentanta Štěpána Jeníka, který byl v minulé sezóně druhým nejproduktivnějším bekem slezského celku. Kvalitními posilami mohou být i pětadvacetiletý Jakub Kania nebo o rok mladší David Roupec.

Ofenzívu Frýdku v minulé sezóně táhl Vladimír Luka. Čtyřiatřicetiletý forvard, který ještě před dvěma lety hrál krajský přebor v Karviné, nasbíral ve 38 zápasech neskutečných 68 bodů a jeho výkony jej na tři zápasy katapultovaly až do kádru extraligového Třince. Dalšími stavebními kameny útoku druholigového mistra byli například Tomáš Káňa, Aron Chmielewski nebo David Cienciala. Největší posilou klubu pro letošní sezónu je rozhodně bývalý havířovský forvard Petr Kanko.

Aktuální soupiska Frýdku-Místku:

Brankáři: Lukáš Daneček, Jan Hlaváč, Juraj Šimboch
Obránci: Marian Adámek, Alex Pisárik, Jan Bartko, Lukáš Doudera, Štěpán Jeník, Jakub Kania, Michal Krutil, Michal Roman, David Roupec, David Stránský, Jan Zahradníček
Útočníci: Vít Christov, David Cienciala, Tomáš Franek, Tadeáš Jaroš, Lukáš Jašek, Tomáš Káňa, Petr Kanko, David Klimša, Michal Kovařčík, Ondřej Kovařčík, Vladimír Luka, Radek Meidl, Miloš Roman, Marek Růžička, David Samiec, Jakub Schwarz, Jan Sonnek