23. 2. 2011 | Michaela Luňáčková, Jan Luňáček

Rozhovory po sezoně IV.

Posledním zpovídaným, kterého jsme po posledním tréninku letošní sezony odchytli, je útočník Pavel Kříž. Povídali jsme si nejen o uplynulé sezoně, ale i o jeho působení na zimní univerziádě.

Pavel Kříž

Pavle, ty jsi působil v Litoměřicích prvním rokem. Jaký z toho máš pocit?

Z lidí okolo hokeje mám dobrý pocit. Na to, že byli nováčkem, to zvládli na profesionální úrovni. Pokud jde o fanoušky, tak jsem nečekal, že jich bude chodit tolik. A vedení to taky zvládlo výborně.

Cíl udržet ligu byl splněn. Myslíš si, že měl tým na víc?

Myslím si, že tým mohl mít na víc. Když se podíváte na jména, tak většina z nich už první ligu dříve hrála. Na druhou stranu, když se podíváte na průběh sezony, kdy jsme kolikrát v posledních minutách vyrovnávali, tak z tohohle hlediska to mohlo být i horší.

Soutěž je dost vyrovnaná.

Přesně tak, soutěž je hodně vyrovnaná a záleží na každý chybě. Hlavně na konci zápasu, kdy se láme chleba.

Tvůj nejpovedenější zápas?

Za koho myslíte? ☺ (pozn. redakce – Pavel odehrál několik zápasů ve Vrchlabí)

Za Litoměřice, samozřejmě. Všichni mluví většinou o zápasu doma proti Ústí nad Labem.

To byl určitě výborný zápas, co se týká toho zvratu. Asi hlavně pro lidi. Mně osobně se asi nejvíc povedl zápas proti Hradci Králové (hraný 6. října v Kalich Areně), kdy jsem nahrával Klozákovi do prázdný. Z toho jsem měl dobrý pocit.

Jaký je tvůj další oblíbený sport? Kluci zmiňovali často golf.

Golf ne. Na tom jsem byl dvakrát v životě a moc mi to nešlo. ☺ S klukama chodíme občas na fotbálek, ale spíš víc chodím na tenis, to líp seženete parťáka než partu na fotbal.

A co teď, když už máte volno?

Teď přemýšlím, co budu dělat dál. Přemýšlím, že bych ukončil kariéru. Chtěl bych cestovat a naučit se angličtinu. Možná že bych se k tomu mohl dostat i nějak přes hokej. Všechno ale bude záležet na Ústí, protože na mě mají ještě rok opční právo, které mohou uplatnit. Podle toho se rozhodnu.

A jak dlouhou dobu máš na rozmyšlenou?

To záleží na Ústí. Do konce dubna mi můžou říct, že uplatňují opci a ještě rok budu hrát.

Nechyběl by ti hokej?

Chyběl, určitě.

Dan říkal, že by rád udržel osu týmu. I fanoušci by byli rádi, kdyby se tým udržel pohromadě.

To se většinou po sezoně říká, ale z různých důvodů se to pak nedá úplně udržet. Já bych rád klidně ještě někde hrál…

…ale koukáš na budoucnost.

Já koukám taky na vzdělání. Jak jsem už říkal, chtěl bych se pořádně naučit anglicky. Hokej není všechno.

Jaký pocit máš ze sezony?

Smíšený. Mně osobně se moc nedařilo. Pak mě poslali na nějaký čas zpátky do Vrchlabí, kde se mi vedlo o něco líp. Sezonu jsem zakončil na univerziádě, kde jsme skončili sedmí, což taky není moc dobrý výsledek. Ale jinak byla sezona dobrá.

Byl jsi rád, že jsi se objevil zrovna v Litoměřicích?

Byl jsem určitě rád. Bydlím v Litvínově, takže jsem nemusel tolik dojíždět. Předtím jsem dlouho hrál ve Vrchlabí, což bylo na dojíždění strašně náročný. Takže já jsem tu byl rád.

A proč jsi nám dal ten gól? :) Byl pěkný, musím uznat. (Pozn. redakce – v posledním zápase proti Vrchlabí v Kalich Areně hrál Pavel právě za Vrchlabí.)

Protože mě tam kluci nechali. ☺

Ještě bychom se mohli vrátit k té univerziádě. Předloni byl v nominaci Tomáš Hillmich, teď sis to prožil ty jako kapitán. Jak se ti tam líbilo? Jak bys zhodnotil úroveň zúčastněných týmů? Vy jste totiž prohráli s Japonci, že?

Líbilo se mi tam moc. A co se týká toho Japonska, tak hodně lidí mi psalo: “Vy jdete na Japonce, ty rozdrtíte!” Ale já už jsem byl předtím na dvou univerziádách a jednou jsme s nimi remizovali a podruhé jsme snad vyhráli o gól. Sice jsou menší, ale jsou hrozně disciplinovaní. My jsme je celý zápas tlačili, ale oni byli přehuštění před bránou a hráli na brejky. Z toho hodně hrozili. Proti nim se hrálo strašně špatně.

Jak bys srovnal úroveň hry třeba se zdejší první ligou?

Ono je to tam hodně pestrý. Nad Turky jsme vyhráli 16:0, tam je ta úroveň hodně špatná. Ale naopak Rusáci hrajou na úrovni špičky první ligy, ne-li extraligy.

Byl to tedy hezký zážitek.

Určitě je to hezký zážitek. Už jsem byl celkem na třech univerziádách. Byl jsem ještě v Turíně a Insbrucku. V Turíně jsme byli druzí a to byla asi nejlepší univerziáda, co se týká úspěchu.

A tehdy vyhráli Japonci? ☺

Ne, vyhráli Rusáci. Ti to vyhrávají pořád. Ono se říká, že tam Rusko ani nebere studenty. Kvůli tomu tam snad už ani nejezdí Švédové a Finové.