2. 1. 2017 | Vojtěch Martinek

První zápas v novém roce! Do Kalich Areny míří Benátky

Minulý rok uzavřeli těsnou výhrou 2:1 na ledě Mostu, ten nový kališníci zahájí soubojem se sousedem v tabulce. V Kalich Areně ve středu přivítají Benátky nad Jizerou, které se v poslední době trápí – svěřenci Jiřího Čelanského vyhráli pouze dva z posledních deseti zápasů a tříbodové vítězství naposledy slavili na začátku prosince. Vstoupí Stadion do roku 2017 tou správnou nohou a potvrdí na domácí půdě roli favorita? Úvodní buly je na programu tradičně v 18:00.

• Přerov - Benátky nad Jizerou 2:0
  • Ústí nad Labem - Benátky nad Jizerou 3:4pp.
  • Frýdek-Místek - Benátky nad Jizerou 7:3

Play-off nebo boj o záchranu? Benátky se pohybují na tenkém ledě

Po úspěšném listopadu, během kterého se benátečtí hokejisté pohybovali v horních patrech tabulky a během kterého se jim podařilo urvat body i ze zápasů s týmy jako Motor či Kladno, přišlo v následujícím měsíci trápení. Svěřenci hlavního trenéra Jiřího Čelanského zvítězili v průběhu prosince jen dvakrát, a to proti Kadani a Ústí nad Labem. Ze zbylých šesti střetů si Pojizeřané neodvezli ani bod a klesli až na desátou příčku, od bojů o udržení je dělí jen dva body.

Co je příčinou strastí Středočechů? Na vině je nestabilita kádru, se kterou se několikrát v minulosti potýkali i kališníci. Trenéři musí často skládat sestavu od zápasu k zápasu, přičemž občas ani není pořádně s čím pracovat. Například den před Silvestrem čekal Benátky zápas v Českých Budějovicích, kam nakonec odcestovalo jen jedenáct forvardů a čtyři obránci. Motor hosty v zápase přestřílel v poměru 44:9 a zvítězil 3:1. „Gratuluji domácím k vítězství. Po celý zápas byli aktivnější a kvalita byla na jejich straně. My jsme měli velký problém se sestavou, kterou jsme doslova slepili. Klukům patří díky za obětavost a bojovnost,“ nechal se po zápase slyšet Čelanský.

Stadion má proti Benátkám padesátiprocentní úspěšnost

Úvodní střet sezóny sice hokejisté Litoměřic vyhráli v Kalich Areně 3:1, v tom druhém se jim ale už tak nedařilo. 16. listopadu vyjeli kališníci k odvetě do středních Čech, kde se na úvodní branku čekalo bez mála sedmačtyřicet minut. Poté se ale z levého kruhu prosadil Jaroslav Kalla a kališníci šli do hubeného vedení, které se jim udržet do konce základní hrací doby nepodařilo – pět minut před koncem totiž srovnal litoměřickým fanouškům známý Adam Chlapík. Dvě stovky diváků tak viděly prodloužení, ve kterém dva body Benátkám přisoudil Jan Plodek.

16. 11., 25. kolo:HC Benátky nad Jizerou - HC Stadion Litoměřice 2:1 po prodloužení
Branky a nahrávky: 55. Chlapík (Kolmann, Mikyska), 62. Plodek (Víšek) – 47. Kalla (Paločko).
Vyloučení: 2:3.
Využití: 1:0.
Střely na branku: 25:23.

V čele produktivity navrátilec Mikyska a veterán Víšek

Návrat do Benátek z ročního hostování v Českých Budějovicích se dvaadvacetiletému Josefu Mikyskovi (na fotce) vydařil. Mladý útočník, který se letos poprvé představil v dresu Bílých tygrů i v Extralize, má zatím na kontě čtyřiadvacet bodů za jedenáct branek a třináct asistencí. V těsném závěsu za ním je v tabulce kanadského bodování Jan Víšek (10+12), třetím nejproduktivnějším hráčem Pojizeřanů je Jan Plodek (9+9).

V brance Benátek se letos protočilo už šest brankářů, přičemž nejvíce startů, konkrétně třináct, má na kontě Filip Novotný (úsp. 93,21%). Sedmkrát se mezi tři tyče postavili Ondřej Bláha (91,85%) a Petr Kváča (91,74%), ten se ale před měsícem vrátil zpět do kádru Motoru a do středečního zápasu tak určitě nezasáhne. Podobně je na tom i Fin Tuomas Tarkki (92,70%), kterému bylo po vzájemné dohodě předčasně ukončeno angažmá v Mladé Boleslavi, odkud v Benátkách hostoval. V pěti případech do utkání nastoupil Roman Will (92,27%) a jednou Lukáš Hosnedl (96,43%), který častěji hájí barvy druholigového Jablonce nad Nisou.

Sestava Benátek v posledním zápase: Bláha – Bednář, Kočí, Mikliš, Tržický – Dlouhý, Plodek, Bittner – Bělohorský, Mikyska, Víšek – Prokeš, Chrtek, Janele – Chlum, Svoboda.