Příprava začíná: Kališníci vyzvou Rytíře!

Zveřejněno 01.08.2018 | Vít Trubička

Po téměř půlroční pauze to opět začíná. Hráči Stadionu se vydají k prvnímu přípravnému utkání na domácím ledě. Jejich soupeřem bude účastník baráže o postup do Tipsport Extraligy Kladno. Družina Jaromíra Jágra zaznamenala odchod několika klíčových hráčů, mimo jiné i Jana Kloze do Litoměřic. Zápas v Kalich Areně začíná ve čtvrtek 2.8. od 18:00.

Rytíři přišli o několik klíčových hráčů, i o trenéra

Po nepostupu do extraligy opustila Rytířskou družinu sedmice hráčů. Do rodných Košic zamířil slovenský obránce Martin Lenďák. Stavy extraligové Vervy posílil jeden z kladenských kapitánů David Tůma. Chomutovský trikot bude nosit důrazný bek David Štich. V rámci Chance ligy se přesunula trojice hráčů. Největší kladenské konkurenty Jihlavu a České Budějovice posílili Matěj Pekr a Roman Přikryl. Dres Litoměřic na sebe po delší době oblékl Jan Kloz. Díky odchodu Miroslava Kopřivy začal hájit prostor kladenského brankoviště Adam Brízgala. Ten se do Čech vrátil po dvou sezónách v americkém Muskegonu. Posledním hráčem na odchodu byl Anton Kurjanov, ten zamířil do trenérského štábu Avantgardu Omsk.

Naproti tomu Rytíři zaznamenali i dva příchody. Jaromíru Jágrovi se podařilo přesvědčit mistra světa z roku 2010 Petra Vampolu v pokračování v kariéře, navíc na Kladně, kam přišel po konci v Motoru České Budějovice. Zpět do domovského Kladna se po dvou letech vrací mladý obránce Josef Zajíc, který se vrací ze Znojma.

Již tradičně došlo ke změně u trenérského kormidla kladenského celku. Miloslav Hořava na vlastní žádost odešel, spolu s ním realizační tým opustil jeho asistent Pavel Patera. Namísto nich se trenérského vedení opět ujala dvojice Jindřich Lidický a David Čermák, která již Rytíře vedla v sezóně 2015/16, kdy Kladenští zažili famózní jízdu základní části, zejména díky střelecké dvojici David Stach a Vítězslav Bílek. O to trpčí byl ale konec sezóny. Již ve čtvrtfinále vystavil Kladnu stopku ústecký Slovan.

Autor fotografie: J. Jindra (hcverva.cz)

V prvním zápase Kladno těsně přehrálo kazašského mistra

Rytíři mají za sebou již úvodní přípravný zápas proti Arlanu Kokšetau. Šanci v tomto utkání dostali zejména mladší hráči z juniorského týmu Rytířů, kteří bojují o místo v A týmu středočeského celku. Podle kladenského trenéra Davida Čermáka dostanou v obou úvodních přípravných zápasech šanci všichni mladí hráči, tudíž i v Litoměřicích se pravděpodobně nepředstaví ani Jaromír Jágr, ani Petr Vampola.

V utkání proti mistrovskému celku z Kazachstánu si Kladenští brzo získali převahu, kterou gólově proměnil Jakub Hajný. Druhá a třetí třetina byla celkem vyrovnaná, navíc se během ní povedlo Kazachům vyrovnat. O vítězi tak rozhodly až samostatné nájezdy. Gólman Kokšetau dvakrát inkasoval od Daniela Kružíka a Tomáše Kauta, zatímco Adam Brízgala vychytal všechny čtyři kazašské nájezdníky.

Rytíři Kladno – Arlan Kokšetau 2:1 sn.
Branky a nahrávky:
10. Hajný (Š. Bláha), rozh. náj. Kružík – 50. Selezňov (Borovnikov)
Vyloučení: 1:3. Využití: 0:1.
Sestava Kladna: Brízgala – Volráb, Kehar, Zich, Zajíc, Zelingr, Svedlund – Kružík, Kaut, Redlich – Vildumetz, Kubík, Strnad – Hajný, Zikmund, Š. Bláha – Jelínek, Patyk, Schildhabel.
Sestava Kokšetau: Děmidov – Gevel, Borovikov, Dovgaň, Trjasunov, Selezňov, Guljakov, Jegorov – Saburov, Jermolajev, Běrdnikov, Petrov, Megalinskij, Nestěrov, Gasnikov, Potajčuk, Klemešov, Anciferov, Savenkov, Baženov, Šitikov, Bortnikov, Kločkov.

Změny se nevyhnuly ani Litoměřicím

Z kádru minulé sezóny v Kalich Areně nadále pokračují gólmani Tomáš Král s Martinem Michajlovem, obránci Michael Gaspar, Jiří Jebavý, Dominik Málek, Aleš Pavlas a Ondřej Smetana, útočníci Jaroslav Dvořák a Daniel Voženílek.

Místo nich v rámci projektu Dukla do Litoměřic přišli Ondřej Buchtela, Jakub Hašek, Michal Machač, Michal Pochobradský a Otakar Šik. Po loňské sezóně, kterou strávil převážně v Bílině, se k týmu připojil také Ondřej Sýkora. Z Klatov přišel Patrik Marcel, z Kladna Jan Kloz a z pražské Slavie Martin Kadlec. Navíc z francouzského Štrasburku posílil kališnické řady finský útočník Markus Korkiakoski. V pozici hlavního trenéra nahradil Miloše Říhu, který zamířil na lavičku sešívaných, David Bruk.

Příchody
Tomáš Král (← HC Škoda Plzeň)
Ondřej Buchtela (← Piráti Chomutov/SK Trhači Kadaň)
František Klejna (← HC Energie Karlovy Vary)
Patrik Marcel (← SHC Klatovy)
Jakub Hašek (← Mountfield HK)
Martin Kadlec (← HC Slavia Praha)
Jan Kloz (← Rytíři Kladno)
Markus Korkiakoski (← Etolle Noire de Strasbourg |FRA| /try-out)
Michal Machač (← HC Dynamo Pardubice)
Michal Pochobradský (← HC Dynamo Pardubice)
Otakar Šik (← HC Energie Karlovy Vary)

Odchody
Jakub Škarek (→ Lahti Pelicans |FIN|/New York Islanders)
Adam Wolf (→ Södertäjle SK J20 |SWE|)
Lukáš Doudera (→ HC Verva Litvínov)
Lukáš Chalupa (→ AZ Residomo Havířov)
Martin Jandus (→ HC Sparta Praha)
Radek Jeřábek (→ HC Sparta Praha)
Jan Strejček (→ HC Verva Litvínov)
Filip Hanták
Martin Havelka (→ HC Verva Litvínov)
Jaroslav Kalla (→ HC BAK Trutnov)
Matyáš Kantner (→ HC Škoda Plzeň)
Vojtěch Komárek
Denis Kusý (→ HC Dynamo Pardubice)
Ondřej Machala (→ HC Dynamo Pardubice)
Patrik Miškář (→ Mountfield HK)
Radovan Pavlík (→ Mountfield HK)
Radek Pilař (→ Mountfield HK)
Ivan Řehoř (→ HC Verva Litvínov)
Josef Stříbrný (→ HC Baník Sokolov)
Jaroslav Šimeček (→ HC ZUBR Přerov)
Radim Toman (→ HC Vítkovice Ridera)
Jan Václavek (→ Aukro Berani Zlín)
Jan Veselý (→ HC Slavia Praha)
Pavel Zajan

Autor fotografie: Vojtěch Cermánek

Loňská bilance hovoří tři ku jedné výhře ve prospěch Kladna

Stadion loňskou čtveřici utkání s Kladnem zahájil doma devátým kolem. Velmi vyrovnané drama dospělo až do samostatných nájezdů, které ve prospěch Rytířů rozhodl současný hráč Stadionu Jan Kloz. V následném zápase v ČEZ stadionu držel Stadion s Kladnem dlouho krok, až v třetí třetině strhli Rytíři vedení na svou stranu třemi góly. Druhý domácí zápas se kališníkům nepříliš vyvedl. Kladnu sice dokázali celou první třetinu vzdorovat, následně však obdrželi osm gólových tref.

Tento výkon ale Litoměřičtí dokázali odčinit posledním vzájemným zápasem. Kladenští jej pojali velice velkolepě, neboť v něm poprvé vyjel na led v dresu Rytířů Jaromír Jágr. Úsměv fanouškům Rytířů však dokázali již v závěru první třetiny zmrazit Ondřej Smetana s Janem Václavkem. Ve druhé třetině pojistili litoměřické vedení Lukáš Chalupa s Denisem Kusým, přičemž Kladno pouze snížilo díky Janu Klozovi.

9. kolo, 4.10.2017: Litoměřice – Kladno 1:2 sn.
Branky a nahrávky:
50. Bílek (Zajan, Hanták) – 23. Tůma (Lenďák, Machač), rozh. náj. Kloz

22. kolo, 15.11.2017: Kladno – Litoměřice 3:0
Branky a nahrávky:
43. Bláha (Kloz, Machač), 47. Přikryl (Pekr, Strnad), 50. Svedlund (Lorraine, Zikmund)

35. kolo, 29.12.2017: Litoměřice – Kladno 1:8
Branky a nahrávky:
56. Kadlec (Václavek, Bílek) – 26. Pekr (Machač, Přikryl), 28. Tůma (Kurjanov, Kaut), 31. Svedlund (Zikmund), 36. Pekr (Přikryl, Štindl), 38. Kubík (Machač, Veber), 40. Kurjanov (Tůma), 46. Kurjanov (Tůma), 48. Kurjanov (Pekr, Kloz)

48. kolo, 10.2.2018: Kladno – Litoměřice 1:4
Branky a nahrávky:
35. Kloz (Kurjanov) – 17. Smetana, 19. Václavek (Hanták, Havelka), 29. L. Chalupa (Hanták, Pavlík), 39. Kusý (Voženílek)

Autorka fotografie: Karolína Štolcová