26. 3. 2016 | Vojtěch Martinek

Představujeme finalisty: HC Vítkovice Steel

Sen o zlatém hattricku se rozplynul. Chomutovští Piráti mohli udělat něco, co se naposledy povedlo mladým puškám pražské Slavie v druhé polovině devadesátých let -- zvítězit v nejvyšší české juniorské lize třikrát v řadě. Severočeši ale výkony jedné z nejlepších generací Slavistů, jejíchž součásti byl například Josef Vašíček, Roman Málek nebo Angel Krstev, nevyrovnají. Proč? Ve čtvrtfinále je totiž vyřadil jeden z nejlepších celků současnosti -- HC Vítkovice Steel.

Základní část

Fakta o Vítkovicích
  • Rok založení: 1928
  • Počet titulů ELJ: 2 (2009, 2013)
  • Hlavní trenér: Pavel Trnka
  • Kapitán: Tomáš Jáchym
  • Umístění v zák. části: 4.

Zatímco celky Plzně či Sparty v průběhu sezóny Extralize juniorů naprosto dominovali, Vítkovičtí hokejisté se v první půlce základní části výkonnostně řadili do šedého průměru. Po výhře 6:3 v Litvínově však tým nabral neuvěřitelnou formu a z následujcích devíti zápasů vyšel vítězně. Svěřenci kouče Pavla Trnky se tak rázem vyhoupli až na nejvyšší příčky elitní juniorské soutěže. Základní část zakončili na čtvrtém místě a první překážkou na cestě do Litoměřic jim byly třinácté Pardubice.

Play-off

Osmifinále: Vítkovice - Pardubice 3:0 na zápasy

Zhruba sto padesát fanoušků v ostravské Multifunkční hale hnalo jejich borce kupředu v prvním zápase osmifinálové série s pardubickým Dynamem. A Vítkovice ho zvládly na jedničku! Ještě pětapadesát sekund před koncem vedly nad Pardubicemi 4:0, avšak Šimečkovi radost z čistého konta překazil útočník Denis Kusý. V odvetě Slezané uspěli stejným výsledkem -- 4:1. V rozhodujícím zápase v metropoli Pardubického kraje pak hosté těsně zvítězili 2:1 a zajistili si tak účast ve čtvrtfinále.

Čtvrtfinále: Vítkovice - Chomutov 3:1 na zápasy

Papírově vyrovnaná bitva čtvrtého s pátým byla překvapivě vyřízena pouze ve čtyřech zápasech. Vítkovice opět doma nezaváhaly a po výhrách 4:1 a 7:1 se přesunuly na sever Čech, kde si chtěly co nejrychleji zajistit účast na finálovém turnaji. Mělo to ale jeden háček -- Piráti rozhodně složit zbraně nehodlali. Ve třetím utkání zvítězili 4:3 po prodloužení a vynutili si tak čtvrtý duel. Ten ale již nezvládli. Chomutov doma padl 2:3 a jeho sny o čtvrtém titulu v posledních pěti letech se rozplynuly. Naopak na druhé straně ledu se slavilo -- po triumfech v letech 2009 a 2013 získali nyní Vítkovičtí šanci přidat do poličky s juniorskými trofejemi třetí pohár. Povede se jim to?

Na koho si dát pozor?

Postrachem obran všech týmů nejvyšší české juniorské soutěže je Dominik Kafka. Drobný útočník nasbíral ve dvaačtyřiceti zápasech v základní části přesně čtyřicet devět bodů za třicet tři gólů a šestnáct asistencí. Hranici čtyřiceti bodů překročili spolu s Kafkou ještě další tři hráči -- Lukáš Žiak (43 Z, 17+27), Samuel Ollender (36 Z, 19+23) a Tomáš Jáchym (30 Z, 12+30). V play-off navíc juniorům vypomáhá extraligový útočník Patrik Zdráhal, který letos ve Vítkovickém "áčku" nasbíral dvacet bodů v téměř čtyřiceti zápasech. V play-off Extraligy juniorů má zatím na kontě devět bodů. Co se brankoviště týče, tam jasně vládne teprve osmnáctiletý Kamil Šimeček (94,79% úsp.), který průběhu sezóny se pravidelně střídal s Michalem Waneckim. Ten však zatím ve vyřazovacích soubojích šanci nedostal.