31. 7. 2015 | Vojtěch Martinek

Náhled do kádrů prvoligových soupeřů, díl třetí

Léto před sezónou 2015/16 se pro Litoměřice zatím nese ve znamení změn. Z klubu odešel kanonýr Vítězslav Bílek a kapitán Martin Novák, kterého jsme v dresu Stadionu mohli pozorovat posledních sedm sezón. Po třech letech byla ukončena oficiální spolupráce s týmem pražské Sparty, který posléze vystřídal klub Mountfield HK. Nový trenér Jiří Kučera se ujal A-týmu po odchodu Jiřího Doležala. Stadion však není jediným týmem, ve kterém se udály zásadní změny. Připravili jsme proto pro vás přehled změn v táborech našich prvoligových soupeřů.

Rytíři Kladno: klub žije i bez městských dotací

Před měsícem přišla pro kladenský hokej velká rána. Město Kladno se rozhodlo nevyplatit hokejistům několikamilionovou dotaci kvůli nesrovnalostem ve financích Rytířů. I přes omezení rozpočtu se však podařilo klubu přilákat do svých řad několik zvučných posil, zejména ostrostřelce Vítězslava Bílka, útočníky Jana Kloze a Václava Skuhravého, kanadského obránce Brendona Nashe a brankáře Lukáše Mensatora. Z klubu však odešel i velký počet kvalitních hráčů a tak se může zdát, že nový hráči budou spíše plnit role náhrad nežli posil středočeského klubu. Z týmu totiž odešel špičkový brankář Jan Chábera, jeho mladší kolega Daniel Vladař, veterán Tomáš Kaberle, tahoun Miloslav Hořava nebo útočník Jan Eberle. V týmu také končí trenér Jiří Čelanský, který bude koučovat prvoligové Benátky. V jeho pozici jej nahradí Jindřich Lidický.

LHK Jestřábi Prostějov: do týmu přichází posila za posilou

Zatím co v minulé sezóně klub až do poslední chvíle bojoval o záchranu, letos by mohl Prostějov sahat i po přímém postupu do play-off. Hanáci zbrojí až v nevídaném kalibru a mají potenciál být jedním z velmi složitých soupeřů v příští sezóně. V květnu oznámil klub přestup první slibné posily, šestadvacetiletého útočníka Martina Nováka. Jeho přestup litoměřické fanoušky zvlášť zabolel, jelikož bývalý kapitán Stadionu oblékal dres kališníků v posledních sedmi sezónách. Dále se do týmu se z Třebíče vrátil Jakub Čuřík, z polského Jastrzębie-Zdrój přicestoval do týmu obránce Tomáš Protivný. Tím však Jestřábi neskončili. S týmem posléze podepsali smlouvy útočníci Tomáš Rod, Jakub Šlahař, Patrik Moskal a obránce Pavel Mojžíš. Na Hanou také přicestovali tři mladí hráči z dvou extraligových klubů, kteří budou bojovat o účast v prostějovském "áčku". Tým bude velkou hrozbou i bez brankáře Ondřeje Kociána, který v klubu končí. Na soupisce Jestřábů také neuvidíme dlouholetou oporu LHK Lukáše Dubu, který se rozhodl v sedmatřiceti letech pověsit brusle na hřebík.

AZ Havířov: končí Loskot, přichází Maliník

Po průměrné sezóně dává sbohem klubu Marek Loskot, který se stěhuje na východ do slovenské Bánské Bystrice. Kudlu do zad zabodl havířovským fanouškům výše zmíněný Jakub Šlahař, který k rivalům z Prostějova přeběhl v polovině května. V týmu končí i Radim Haas, který se přesouvá do polské části Slezska, konkrétněji do týmu Unia Oswecim. Největším odchodem léta by se dal označit konec brankáře Lukáše Danečka, kterého se rozhodl Třinec přeřadit do druholigového Frýdku-Místku. Do týmu naopak z Havlíčkova Brodu přichází kvalitní útočník Roman Maliník, ze slovenské Žiliny forward Petr Kanko a z konkurenčního Šumperka bývalý asistent kapitána Aleš Staněk.

HC Slovan Ústí nad Labem: spolupráci s rivalem fanoušci snášejí těžko

Nejlepší éra ústeckého hokeje už je ta tam. Tým se v minulé sezóně dostal díky vydařenému závěru základní části do play-off, kde jej vyřadil Chomutov. Díky složité finanční situaci byl však klub nucen v červenci podepsat spolupráci s někdejším rivalem z Mladé Boleslavi, s kterým Slovan v dobách největší slávy několikrát bojoval o extraligovou příslušnost. Do týmu přicházejí hráči David Pojkar, Jiří Kuchler a Antonín Melka. Z týmu však velký počet hráčů i odešel. Za zmínku stojí konec brankáře Michaela Petráska, útočníků Tomáše Roda, Jana Kloze, Víta Budínského a zadáka Tomáše Kolafy, kterému kariéru předčasně ukončil drogový skandál. Jednou z mála zcela pozitivních zpráv pro ústecké fanoušky bylo setrvání ostrostřelce Jaroslava Roubíka.