23. 3. 2021 | Kateřina Kubatková

Musíme se držet naší taktiky, velí Tomáš Svoboda

Kališníci navázali na poslední výhru v Jihlavě a i pod domácí střechou zvládli Duklu porazit. Gólový podíl na úspěchu měl i zkušený forvard Tomáš Svoboda, který vsítil šestý gól Stadionu. Spolu s Martinem Procházkou také odehrál druhý nejdelší čas v početních výhodách. „První přesilovka od naší lajny byla šílená, ale jsem rád, že se ukázalo, že máme zkušené hokejisty, kteří se toho nezaleknou. Něco jsme si řekli a trochu jsme se uklidnili. Pak už výhody měly dobré parametry a šancí jsme měli relativně dost," zhodnotila přesilovky litoměřická dvaadvacítka.

Ve třetím utkání série Stadion zvítězil poměrem 6:3, jaký byl tento souboj z vašeho pohledu?

Řekl bych, že to byl stejný obraz hry jako při posledním zápase v Jihlavě. Celkem urputné utkání. Myslím si, že jsme dodržovali to, co jsme si řekli před zápasem. Trenéři nám stanovili taktiku a ta se nám vyplatila. I když byl potom srovnaný stav, my jsme se z toho nezhroutili a zvládli zápas dovést do vítězného konce. Hráli jsme to, co jsme chtěli.

Který moment rozhodl první domácí zápas této čtvrtfinálové série?

Já si myslím, že určitě šance, které jsme měli. Dali jsme dost gólů, tlačili se do brány a myslím si, že naše taktika dělala soupeři problémy. Naopak my jsme ho k příležitostem moc nepouštěli a gólman nás podržel, to si myslím, že vedlo k úspěchu.

Řekl byste, že jste na Duklu našli recept?

Já bych to takhle nenazval. Série je otevřená, v dalších soubojích se může stát cokoliv. Myslím si, že máme určité varianty, co na ně platí. Jde jen o to, abychom to dodržovali, nezbláznili se a nechtěli zápas vyhrát v první třetině. Musíme být disciplinovaní, nepouštět je moc do přesilovek a hrát to, co jsme hráli doteď.

Takový byl poměr střel na branku v posledním utkání. Stadion z nich dokázal vsítit šest gólů.

Ve třetím utkání v sérii jste byli sedmkrát vyloučení. Je hra hodně vyhrocená?

Je to hodně trestů. Naštěstí jsme dokázali oslabení ubránit, ale určitě takhle nejde hrát celou sérii a navíc oslabení berou dost sil. Samozřejmě se občas stane, hlavně když je souboj vyhrocený, že je někdo vyloučený. Ale sedm trestů je opravdu hodně.

Využili jste dvě přesilovky, drží vás početní výhody?

My jsme tentokrát začali hrozně špatně. První přesilovka od naší lajny byla šílená, ale jsem rád, že se ukázalo, že máme zkušené hokejisty, kteří se toho nezaleknou. Něco jsme si řekli a trochu jsme se uklidnili. Pak už výhody měly dobré parametry a šancí jsme měli relativně dost.

V sérii vedete 2:1, ale jak jste již zmínil, všechno je otevřené. V týmu je hodně mladých hráčů, kteří nemají zkušenosti s play-off. Jak jim pomáháte zvládnou tuto psychickou zátěž?

My o tom často mluvíme. Pro nás je výhodné, že Jihlava je favoritem. Nechci říct, že nemáme co ztratit, my si jdeme za svým. Je důležité, abychom si to i užívali. Ti kluci nabírají těmito zápasy obrovské zkušenosti. Zatím není důvod, aby se z toho nějak zbláznili, já doufám, že jim to vydrží co nejdéle. Hrají hodně dobře a věřím, že pokud budou bruslit tak jako doposud, tak jejich lajna problémy mít nebude. I když udělají chybu, jsou schopní to dobruslit, jsou rychlí a pohybliví a dokážou problém uhasit. Získávají určitě velké zkušenosti do budoucna.

Podepsal jste se pod šestou litoměřickou branku, jak celá akce proběhla?

Tak ty poslední přesilovky jsme hráli velice dobře a celá ta pětka byla složená z velmi zkušených hráčů, kteří dokážou nahrát a vědí o ostatních. Puk někdo výborně vybojoval v rohu, pak přihrál na Honzu Holého a přes Patrika Miškáře šel kotouč na mě a do odkryté klece. To jsou situace, které zkušený hráč vidí. Ta nahrávka na mě šla pod hokejku jednoho z hostí, ale Patrik je schopný hráč, který takovou přihrávku dá. Já už jsem potom měl jednoduchý úkol, branka byla odkrytá.

Máte před zápasem rituály, které pravidelně dodržujete?

S týmem máme nějaké písničky, které posloucháme, ale nemyslím si, že máme vyloženě rituály. Já osobně na tyhle zvyky moc nejsem, něco málo dodržuji, ale nejsem zastáncem nějakých tradic. Samozřejmě máme nějaké věci, ale není to nic, co by stálo za zmínku.

V posledním utkání měl Stadion třiatřicet střel na branku, z nichž šestkrát padl gól. Znamená to tedy, že oproti utkáním se Sokolovem se podařilo týmu zvýšit úspěšnost střelby. Zaměřovali jste se na tento fakt na trénincích?

Neřekl bych, že jsme se na to zaměřovali, ale samozřejmě jsme o tom mluvili. V play-off je obzvlášť důležité proměňovat šance a doufám, že se nám to bude dařit co nejvíc. Jihlavský gólman je velmi kvalitní, dali jsme dost gólů ze střední vzdálenosti, je důležité, abychom chodili před bránu a clonili mu.

V zápasu jste strávil druhý nejdelší čas v přesilovkách, jak moc vám chybí zraněný Matěj Beran?

Tak šlo o rychlé rozhodnutí, Matěj chtěl hrát, nakonec ale nastoupit nemohl. Neměli jsme moc času nad tím nějak přemýšlet, je tu dost zkušených hráčů, kteří ho, jak věřím, dokážou aspoň částečně nahradit. Matěj umí hrát v brankovišti, ví co dělat a určitě nám tam bude chybět, ale doufám, že ho zastoupíme, jak nejlépe budeme umět, aby ta díra po něm byla co nejmenší.

Potřebují kališníci na něčem zapracovat? Lze vůbec něco zlepšit, když další zápas se hraje už následující den?

Musíme si co nejvíc a nejlépe odpočinout a zregenerovat, aby nám to jezdilo. Myslím si, že pohyb vadí každému soupeři. Budeme proti sobě hrát čtvrtý zápas, šestý od začátku sezony. Nemyslím si, že se něčím navzájem překvapíme. Musíme zůstat u toho, co nám jde a co na soupeře platí. Budeme dělat všechno pro to, aby byl výsledek co nejlepší.