6. 9. 2016 | Vojtěch Martinek

Kališníci odstartují novou sezónu na ledě Havířova

Již tuto středu uvidíme první z dvaapadesáti dílů sedmé sezóny Stadionu v druhé nejvyšší české hokejové soutěži. Litoměřičtí hokejisté odstartují pět měsíců dlouhou základní část na ledě havířovské K&K PNEU Arény, přičemž domácímu AZetu mají co vracet -- minulá sezóna pro kališníky skončila již v předkole play-off, ve kterém je ze hry vyřadil právě celek hlavního trenéra Štefana Mikeše. Zahájí Stadion sezónu 2015/16 úspěšně? Úvodní buly je na programu ve středu 7. 9., přesně v šest hodin večer.

Sedm soupeřů z pěti soutěží, aneb příprava po havířovsku

Příprava AZetu na tuto sezónu byla opravdu pestrá. V úvodním duelu, který se konal před úctyhodnou kulisou téměř tří tisíc diváku 4. srpna, svěřenci Štefana Mikeše podlehli extraligovým Vítkovicím 2:3 po samostatných nájezdech.

V Havířově se pak následující týden konal turnaj „O pohár ředitele hypermarketu Globus“, kterého se krom domácích borců zúčastnili také hokejisté druholigového Vsetína a dvou zástupců polské nejvyšší soutěže z měst Tychy a Osvětim. V prvním zápase rozjel AZet zástupce druhé české ligy hladce 7:2, o den později pak Unii Osvětim porazil 3:0. Poslední hrací den tak přinesl bitvu o konečné první místo mezi Havířovem a Tychym, který domácí celek vyhrál 5:3. Slezský bek Martin Leňdák byl zároveň vyhlášen nejlepším obráncem celého turnaje.

Vítězstvím v turnaji se však kolotoč přípravných zápasů nezastavil, 16. srpna odcestovali hokejisté AZetu k prvnímu ze dvou plánovaných přátelských střetů do Prostějova. Z něj se však odehrálo pouze necelých čtyřicet devět minut, jelikož se po vyrovnávací brance Jestřábů havířovští hráči na povel Štefana Mikeše odebrali do šaten. Utkání tak skončilo 2:2. „Co se týče druhého gólu, tak se samozřejmě rozhodčí upískl, ten platit neměl, ovšem o to vůbec nešlo. Bylo u nás velké napětí po těch zraněních, dvě zlomené ruce, dva vyražené zuby. Byly to smolné situace a my jsme nechtěli dále pokračovat, abychom neriskovali další zranění. To je celé,“ nechal se po zápase slyšet hlavní trenér AZetu. O pár dní později bylo oznámeno i zrušení odvetného zápasu, který se měl konat 23. srpna.

Za přátelský se dal duel Havířova s Prostějovem označit jen těžko... (foto: lhkjestrabi.cz)

Havířovské hokejisty pak čekaly hned dva zápasy v cizině. V tom prvním uspěli na ledě účastníka slovenské Extraligy z Žiliny 3:1, odvetu s Osvětimí pak musely rozhodnout až nájezdy. Jediným úspěšným exekutorem v nich byl Jakub Kotala, který svým gólem rozhodl o páté výhře AZetu v přípravě. Zápas se Zlínem ale úspěšnou sérii slezských hokejistů již utnul -- domácí na dva rychlé góly extraligového celku našli pouze jednu odpověď a hosté se tak domů vraceli s výhrou 2:1.

Svěřenci Štefana Mikeše si pak spravili chuť o dva dny později ve Vsetíně, kde porazili jednoho z největších aspirantů na postup do WSM Ligy 5:2. Celou přípravu uzavřela odveta s Žilinou v K&K PNEU Aréně, ve které slovenský celek oplatil Slezanům porážku z prvního střetu.

AZ Havířov tak ukončil sérii přípravných zápasů s bilancí šesti výher, tří porážek a jedné remízy.

Havířov nově bez Kanka, posilami Seman, Dvořáček či Haas

Po jedné sezóně opouští Havířov Petr Kanko, což bude ztráta jistě citelná -- dvaatřicetileté pravé křídlo bylo totiž s pětadvaceti góly nejúspěšnějším střelcem slezského celku. Dalších sedmnáct bodů za nasbírané asistence z něj navíc dělalo vůbec nejproduktivnějšího hráče AZetu v minulé sezóně. Rodák z Příbrami bude v nové sezóně hájit barvy dravého nováčka z Frýdku-Místku, se kterým se Stadion střetne v prvním domácím zápase sezóny tento pátek. Spolu s ním dres Havířova v nadcházející sezóně nebude oblékat ani forvard Roman Maliník či gólman Petr Matoušek.

Naopak novým, případně staronovým domovem mohou Slezsko nazývat útočníci David Dvořáček a Marek Haas. Čtyřiadvacetiletý Dvořáček, který v sezóně 2014/15 nastoupil i k dvěma desítkám prvoligových zápasů v dresu Litoměřic, míří do Havířova z Kladna, kde v minulé sezóně nasbíral sedmnáct bodů v devětačtyřiceti zápasech. Haas je havířovským rodákem a odchovancem, do klubu se vrací po sedmi sezónách v Šumperku. Bývalý kapitán Salithu však bude za Draky nastupovat i letos, do druhé ligy má vyřízené střídavé starty.

Vedení AZetu se povedlo přes léto sehnat posily i do obranných řad. Daniel Seman, sedmatřicetiletý veterán, platil v průběhu jeho angažmá v Třinci za velmi kvalitního obránce. Svou reputaci na českých kluzištích si bude snažit obnovit po dvou letech strávených v Bělorusku, kde hájil barvy Němanu Grodno. Z Vítkovic se do týmu vrací odchovanec Kamil Šimeček, kterého jsme mohli vidět i na finálovém turnaji juniorské Extraligy, který se v Litoměřicích odehrál minulý březen.

Změny v kádru Havířova

Odchody: Petr Matoušek (Poruba), Martin Mazanec (České Budějovice), Petr Punčochář (Briancon - Francie), Jakub Peslar (Jastrzębie-Zdrój - Polsko), Pavel Sedláček (bez angažmá), Petr Kanko (Frýdek-Místek), Roman Maliník (Manchester - Anglie), Jan Hudeček (bez angažmá)

Příchody: Kamil Šimeček (Vítkovice), Radek Pořízek (Mladá Boleslav - jun.), Dominik Matula (Hodonín), Jakub Orság (Hradec Králové - jun.), David Nesvadba (Olomouc - jun.), Marcel Petran (Bánská Bystrica - Slovensko), Marek Haas (Šumperk), David Dvořáček (Kladno), Michal Gago (Zlín - jun.), Daniel Seman (Grodno - Bělorusko), Jakub Dudek (Karlovy Vary - jun.).

Aktuální soupiska Havířova

Brankáři: Marek Laco, Jiří Matoušek, Kamil Šimeček

Obránci: David Bahounek, Tomáš Drtil, Jakub Dudek, David Chroboček, Karol Korím, Jiří Krisl, Martin Lenďák, David Nesvadba, Marcel Petran, Daniel Seman

Útočníci: Lukáš Bednář, David Dvořáček, Michal Gago, Tomáš Gřeš, Marek Haas, David Hrazdíra, Marek Kalus, Jakub Kotala, Jan Maruna, Dominik Matula, Václav Meidl, Jakub Orság, Antonín Pechanec, Radek Pořízek, Michal Sztefek, Daniel Štumpf