15. 11. 2016 | Vít Trubička

Kališníci míří do Benátek, navážou na říjnovou výhru?

Po dvou neúspěšných zápasech proti Třebíči a Českým Budějovicím porazili hokejisté Litoměřic doma poslední Most 3:1 po trefách Ondráčka, Pilaře a Švagrovského. K těmto cenným třem bodům jistě chtějí přidat další. Tuto příležitost budou mít ve středu na Zimním stadionu města Benátek nad Jizerou, kde v 17:30 nastoupí ke střetnutí se zdejším týmem. Partnerský klub Bílých Tygrů Liberec se nachází na pátém místě tabulky s osmibodovým náskokem na Litoměřice. Kališníkům se již podařilo v letošním ročníku benátecké porazit, povede se jim to i podruhé?

Benátky chtějí odčinit loňský boj o udržení, zatím se jim to velmi daří

Minulou sezónu zakončili benátečtí na 12. místě tabulky. Před začátkem nynější proto udělali velký řez v sestavě, do Litoměřic odešel například odchovanec Benátek Václav Pletka. Tento risk se velmi povedl a Benátky bojují na opačném konci tabulky WSM ligy o nejlepší umístění před play-off, na čtvrtou Slavii a třetí Jihlavu však ztrácí pět bodů, na druhé České Budějovice deset a na vedoucí tým z Kladna jedenáct.

Středočechům se podařilo desetkrát zvítězit v základní hrací době, naposledy v sobotu 12. 11. po přestřelce s Jestřáby z Prostějova 5:4. V zatím posledním zápase Benátečtí na domácí půdě potrápili první Motor, padli až v prodloužení se skóre 2:3. Benátky často vyhrají s jednogólovým rozdílem, v nedávné době tomu bylo tak proti Prostějovu, dříve proti Frýdku-Místku a Třebíči. Výjimkou budiž střetnutí proti přerovským Zubrům, které rozdrtily 4:1.

Body z prvního letošního střetu zůstaly v Kalich Areně

První střet obou středečních soupeřů se odehrál 5. 10. v Litoměřicích. Během první dvacetiminutovky nepadl ani jeden gól. První trefu přidal v páté minutě druhé třetiny Daniel Krejčí z Benátek. Poté zabojovali zase domácí a po dvou úspěšných pokusech se ujali vedení. Vyrovnávací branku dal v 33. minutě Filip Hanták, na 2:1 stav upravil v 39. minutě Milan Valášek. Vítězství Stadionu pojistil osm vteřin před koncem třetí třetiny trefou do prázdné branky Václav Pletka

5. 10.: HC Stadion Litoměřice - HC Benátky nad Jizerou 3:1
Branky a nahrávky: 33. Hanták (Ondráček, Barák), 39. Valášek (Šulc, Beránek), 60. Pletka – 26. Krejčí (Víšek, Vlach).
Vyloučení: 4:5, využití: 0:0.
Střely na branku: 39:28.

O prvenství v čele bodování se dělí dva hráči

Oba dva jsou odchovanci libereckých Bílých tygrů. První z nich, Jan Plodek, odehrál za Severočechy úctyhodných 13 sezón, do prvního týmu naskočil již v ročníku 1999/2000. Tehdy ještě hrál Liberec v první lize, Benátky pak v druhé. Poprvé se v dresu Benátek krátce mihl v ročníku 2008/09 na šest zápasů, ani jednou se však gólově neprosadil, pouze dvakrát asistoval. Od sezóny 2010/11 se přesunul do Mladé Boleslavi, rovněž však zároveň nastupoval za Benátky. Po ročníku 2011/12 se do Benátek přesunul natrvalo. Jeho výkony mu zde vynesly v loňské sezóně možnost nastoupit ke čtyřem zápasům v dresu svého mateřského klubu, během nichž se jednou gólově prosadil. V letošní sezóně nastoupil v Benátkám k 21 střetnutím, osmkrát skóroval i asistoval.

Stejné množství kanadských bodů má Jan Víšek. Stejně jako jeho jmenovec, i Víšek v dresu Benátek nastoupil poprvé v sezóně 2008/09, odehrál zde ale trojnásobné množství zápasů, během nichž si připsal dvě trefy a jedenáct asistencí. Častěji se v benáteckém dresu objevoval až od sezóny 2014/15, kdy nastoupil k 33 zápasům a dvanáctkrát se střelecky prosadil. Od následujícího ročníku obléká výhradně dres Benátek. V letošní sezóně odehrál 23 zápasů, vstřelil šest gólů a přidal deset asistencí.

Benáteckou svatyni od počátku sezóny střežilo již pět brankářů. Nejvíce startů, celkem sedm, má na kontě Petr Kváča (91,74%). Stejný počet startů má i Filip Novotný, rovněž ale má o více než tři procenta větší úspěšnost (94,84%). Pětkrát nastoupil Roman Will, s úspěšností 92,27%. Čtyři starty si připsal Tuomas Tarkki, byl úspěšný na 92,65%. Pouhý jeden zápas odchytal Lukáš Hosnedl, z pohledu statistik se však jeví býti nejlepším, jeho úspěšnost je rovna 96,43%.