9. 8. 2019 | Vít Trubička

Inlajnový mistr Evropy Chlouda: Za obhajobu zlata jsme neskutečně rádi

Svou první reprezentační akci s českým inline hokejovým výběrem U16 má za sebou strážce dorostenecké svatyně Jakub Chlouda. A nutno říct, že velmi vydařenou. Češi totiž na mistrovství Evropy v italských městech Asiagu a Roaně dokázali obhájit loňské zlato z Lyonu. „Jsem opravdu rád, že jsem od trenérů dostal šanci a důvěru se na šampionátu představit. Velmi si toho vážím“, řekl Chlouda o své účasti na ME.

Máte za sebou zlaté mistrovství Evropy. Jak byste jeho celý průběh zhodnotil?
Mistrovství probíhalo dle plánu, i když jsme měli hodně nabitý program. Po velkých bitvách se nám povedlo vyhrát zlato, což je parádní. Šampionát tak nejde hodnotit jinak než skvěle.

Jaké byly vaše bezprostřední pocity poté, co jste jako tým zvedli nad hlavu mistrovskou trofej?
Pocity byly nepopsatelné. Samozřejmě jsme rádi, že se nám podařilo obhájit titul.

Celá litoměřická letka na turnaji. Spolu s Jakubem Chloudou ještě bývalí kališníci Lukáš Plos a Jakub Kuchař.

Je právě zisk tohoto zlata o to cennější, že se jednalo o obhajobu?
Myslím si, že je to úplně stejné, jako kdybychom nic neobhajovali. Prostě se nám povedlo zvítězit a jsme za to rádi.

Jak se vyvíjela vaše cesta celým turnajem až k jeho zlatému konci?
Ze začátku jsme chytli slabší týmy, což si myslím, že nám dost pomohlo. Hodně náročný byl třeba duel se Slovinskem. Slovinci výborně bránili a my jsme se skrz ně nemohli dostat.

Vyřazovací boje jste pak už sledoval ze střídačky. Jak jste odsud dění na hrací ploše prožíval?
Prožíval jsem ho úplně stejně jako kluci, kteří byli na ploše. Šlo nám všem o to stejné, tedy vyhrát titul.

Už jste zmiňoval, že jste měli dost náročný program, někdy i dva zápasy denně. Jak jste to zvládali po fyzické stránce?
Sice už v závěru mistrovství byla na některých hráčích vidět únava, ale myslím si, že jsme to zvládli velice dobře. Mezi zápasy jsme si dostatečně odpočinuli a tím pádem to šlo.

Pro vás se navíc jednalo o první reprezentační akci s inline hokejovým výběrem U16. Jak si vážíte toho, že jste hned přivezl zlatou medaili?
Jsem opravdu rád, že jsem od trenérů dostal šanci a důvěru se představit na mistrovství Evropy a velmi si toho vážím.

Jaké jsou, z vašeho gólmanského pohledu, ty nejzásadnější rozdíly mezi inline hokejem a klasickým ledním hokejem?
Hlavní rozdíly jsou v přesunu pro brankáře a ve velikosti branek.

Mistrovská fotka celého týmu

Co tempo hry? Máte třeba více času na sledování jednotlivých akcí soupeře?
V tomhle ohledu to spíše záleželo na velikosti kluziště. Hráli jsme na dvou, přičemž jedno z nich bylo menší, a tedy bylo i více šancí a střel na bránu. Hlavní rozdíly ale byly v tom přesunu a velikosti branek, jak už jsem řekl.

V čem vám osobně pomáhá inline hokej v přípravě na novou sezonu?
Jako většina kluků hraju inline hokej v době, kdy máme letní přípravu. Díky tomu si i během pauzy od ledu sáhnu na puk, což si myslím, že je super.

Naplno se vám také rozbíhá příprava s týmem dorostu a čeká vás i první zápasový test v podobě turnaje v Děčíně. Cítíte se být připraveni na zápasová střetnutí po soustředění, které máte za sebou?
Myslím si, že kluci jsou dobře připraveni na celý turnaj. Čekají nás tři zápasy, ale jsem přesvědčen, že je zvládneme.

Autor fotografií: Radek Plos