19. 2. 2019 | Martina Kramerová

Dvoubodový Merta o Motoru: Šli jsme si za tím víc. Soupeř měl dávku štěstí

V těžkém duelu proti Motoru pomohl jedním gólem a asistencí na trefu Patrika Marcela. Po závěrečné siréně však musel David Merta spolu s ostatními kousat prohru. Přestože Stadion dlouho vedl, nakonec inkasoval vyrovnávací trefu a následně selhal v nájezdové loterii. Do tabulky pravdy tak zapsal „pouhý“ bod. Pro šestadvacetiletého útočníka to byla hodně smolná ztráta, Litoměřice podle něj totiž byly v zápase lepší. „Odehráli jsme výborné utkání. Šli jsme si za tím víc. Ale hokej je někdy nespravedlivý a bohužel jsme prohráli,“ hodnotil dvoubodový hráč.

Stadion po velkém boji podlehl Motoru po nájezdech. Jak utkání hodnotíte?
Řekl bych, že jsme odehráli výborné utkání. Budějovice byly větší favorit než my. Přesto jsme se dostali do vedení a měli i šanci zvýšil na 3:1 takřka do prázdné brány. To se nám ale nepovedlo. I tak jsme ještě chvíli před koncem vedli, ale v poslední minutě jsme dostali gól. Penalty jsou vždycky loterie, nám to tentokrát nevyšlo. Jeden bod je dobrý, ale měli jsme to určitě rozehrané na víc bodů a je to pro nás škoda.

Jak moc vás nakopla první trefa. Určitě do dalšího průběhu hodně zvedla sebevědomí, že?
Určitě. Prvních pět minut, než padl první gól, jsme je tlačili. A to i úvodní branka nám zvedly sebevědomí a my si vytvořili spoustu šancí. Škoda, že tam toho nepadlo víc. Pro nás i trošku smůla, protože jsme si za tím šli víc. Hokej je ale někdy nespravedlivý a bohužel jsme prohráli.

3+1
Takovou bilanci gólů a asistencí má David Merta v sedmi zápasech za Stadion.

Následně jste si takřka celých šedesát minut základní hrací doby hýčkali vedení. Co na Budějovice herně nejvíc platilo?
Myslím, že v první třetině jsme byli určitě lepším týmem a mohli dát víc gólů. Ve druhé části jsme měli, jak jsem zmiňoval, velkou šanci na 3:1, kterou jsme ale neproměnili. Potom nás Budějovice už docela tlačily. My naopak v závěru hráli trochu opatrně. Mohli jsme hrát jednodušeji a neměli jsme zbytečně ztrácet puky. Z toho pak padl soupeřův gól na 3:2, což podle mě byl rozhodující faktor. Protože Motor dostal křídla a byl všude dřív.

Vyrovnávací branku se soupeři povedlo vsítit doslova za pět dvanáct. Jak situace vypadala z vašeho pohledu?
Bylo to v poslední minutě, když jsme vyhráli buly. Měli jsme to asi vyhodit a vyřešit situaci líp. Bohužel jsme místo toho nešťastně inkasovali. Motor dokázal naši chybu potrestat.

Mohl vás inkasovaný gól trochu utlumit pro následné prodloužení. Nebo se vám to podařilo hned hodit za hlavu?
Neřekl bych, že by nás to nějak utlumilo. I v prodloužení jsme měli nějaké šance, které se nám ale nepodařilo přetavit v branku. V nájezdech už pak měl soupeř víc štěstí.

Jednu z „penalt“ jste si střihl i vy. Věděl jste hned, jak zakončíte, nebo jste se rozmyslel na poslední chvíli?
Věděl jsem, co udělám. Myslím si, že jsem nájezd neodjel zas tak špatně, ale gólman to rychle pokryl a já jsem to možná i trochu zvednul, takže to nešlo mezi nohy. Měl jsem dát gól, aby se série nájezdů ještě protáhla. Ale bohužel.

Teď zřejmě převažuje zklamání. Ale přesto. Může mít nakonec bod s takovým soupeřem cenu zlata?
Určitě může. Protože se bude o play-off hrát asi až do poslední chvíle. Každý bod se počítá. Věřím, že to urveme.

Utkání bylo z obou stran celkem vyhrocené. Čemu to přičítat? Boji o co nejlepší pozice pro play-off?
Je to tak. Tyhle vypjaté zápasy bychom ale měli vyhrávat, protože se blíží play-off a my na ně musíme být připravení. Budějovice také potřebují vyhrát každý zápas, aby byly co nejlíp umístěné, my se snažíme udržet v postupové osmičce. Zatím v ní jsme a máme to ve svých rukách, takže doufám, že to udržíme a do vyřazovacích bojů se dostaneme.

Výborná parta a super hokej. Jsem tu spokojený, říká Merta

Vám osobně se povedlo zapsat hned dva kanadské body za branku a nahrávku. Může z nich mít hráč po takovém průběhu a výsledku aspoň trochu radost?
Statistiky moc neřeším, protože jsem sem šel za tím účelem, abych si zahrál play-off. Takže mě prohra hodně mrzí. Obzvlášť když jsme to měli takhle dobře rozehrané. Kanadské body jsou hezké a potěší, ale v tuhle chvíli bych je okamžitě vyměnil za výhru.

V Litoměřicích působíte už skoro měsíc. Jak vám nové angažmá zatím vyhovuje?
Jsem tady hodně spokojený. Je vidět, že se tady hokej dělá hodně profesionálně. Je tady výborná parta a hraje se tu super hokej. Takže jsem opravdu hodně rád, že tady jsem a že jsem tu možnost tady být dostal.

Ve středu vyrážíte opět na Moravu, kde čeká další soupeř – šestý Prostějov, na nějž ztrácíte jen dva body. Jaký zápas to bude?
Bude to hodně vyhrocené utkání, protože Prostějov potřebuje stejně jako my bodovat. Myslím, že se bude hrát opatrný hokej. Myslím, že kdo dá první, maximálně druhý gól, tak určitě vyhraje.