22. 11. 2016 | Vojtěch Martinek

Druhou polovinu základní části zahájí kališníci v Havířově

Šestadvacet zápasu za nimi, šestadvacet zápasů před nimi. Hokejisty Stadionu ve středu čeká první utkání v druhé půli základní části, které sehrají na ledě předposledního Havířova. Po odvolání hlavního trenéra Štefana Mikeše se AZet sice začal výkonnostně zvedat, avšak stále okupuje až třináctou pozici v tabulce. Vrátí se kališníci z několikahodinové výpravy do Slezska se třemi body? Utkání začíná v 18:00.

Změna trenéra pomohla, stále to však není ono

První polovina základní části nebyla k havířovskému hokejovému klubu příliš milá. Po poměrně slušném vstupu do základní části, během kterého vyhrál čtyři z úvodních šesti ligových utkání, přišel totiž totální kolaps – AZet šel od porážky k porážce, padl hned v osmi utkání v řadě. Slezanům se poté sice podařilo zaskočit tehdy první Kladno, po následujícím zápase se Slavií, který skončil neúspěchem domácího Havířova, ale došla vedení klubu trpělivost. 19. října se ze střídačky klidil slovenský kouč Štefan Mikeš, na jeho pozici jej nahradil Martin Janeček.

Od té doby podávají hokejisté AZetu o něco lepší výkony, stále se jim však nedaří prorazit z poslední čtyřky soutěže. Aktuálně se nacházejí na předposledním místě, na čtrnáctý Most mají náskok sedmi bodů. V posledních pěti střetech vyhráli pouze dvakrát, a to proti topící mu se Prostějovu (2:1) a Ústí nad Labem (5:1).

Poslední vzájemný zápas skončil výhrou Stadionu

První střetnutí středečních soupeřů v letošní sezóně skončilo vítězstvím Havířova, v odvětě už ale hráli prim kališníci. V osmé minutě otevřel skóre zápasu Jan Veselý, přičemž na odpověď hostů se čekalo celkem devětadvacet minut. Poté výborně chytajícího Pavelku překonal nejtrestanější hráč AZetu Michal Hlinka, čímž pro osm stovek diváků v Kalich Areně připravil velmi napínavou třetí třetinu. V ní však padaly góly jen do sítě hostů – Stadion nejprve poslal do vedení v sedmačtyřicáté minutě Petr Beránek, o tři minuty později upravil stav utkání na 3:1 Tomáš Bulík. Litoměřice tak na svém ledě nezaváhaly a do tabulky si připsaly tři body.

12.10., 14. kolo: HC Stadion Litoměřice - AZ Havířov 3:1
Branky a nahrávky: 8. Veselý (Barák), 47. Beránek (Bulík), 50. Bulík (Kopta, Beránek) – 37. Hlinka.
Vyloučení: 4:5.
Využití: 1:0, v oslabení: 0:1.
Střely na branku: 40:33

V čele bodování Štumpf, na měsíc se do sestavy vrátil Kanko

Pětadvacetiletý slovenský forvard Daniel Štumpf (na fotce) letos odehrál již tři zápasy v Extralize v dresu Zlína, častěji jeho jméno však najdeme na soupisce havířovského AZetu. V šestadvaceti prvoligových střetnutích si na své konto připsal šestnáct bodů za šest branek a deset asistencí. Od nejlepšího střelce týmu, téměř dva metry vysokého Tomáše Greše, jej dělí jeden zásah. Nejlepším nahrávačem Slezanů je pak s jedenácti asistencemi Antonín Pechanec, který však ve středečním zápase jistě nenastoupí. Momentálně je totiž na měsíčním hostování ve Frýdku-Místku, přičemž opačným směrem putoval dvaatřicetiletý Petr Kanko.

Jedničkou AZetu je v letošní sezóně slovenský gólman Marek Laco (úsp. 92,13%), který nastoupil k dvaadvaceti utkáním. Celkem šestkrát jej v kleci Havířova zastoupil Kamil Šimeček (úsp. 89,72%), na pár minut se v brance celku ze Slezska objevil i Jiří Matoušek (úsp. 88,24%).

Sestava Havířova v posledním zápase: Laco – Petran, Doudera, Krisl, Lenďák, Škůrek, Korím, Dudek – Kalus, Haas, Dvořáček – Gřeš, Hubáček, Štumpf – Sztefek, Hlinka, Kanko – Pořízek, Bednář, Kotala.