26. 5. 2020 | Martina Kramerová

Chance liga v příští sezoně? Kluby rozhodly. Podobu musí schválit výkonný výbor

Chance liga zažila v úterý velice důležitý zlom. Na aktivu všech klubů, který se uskutečnil v Praze, zástupci všech devatenácti týmů schválili podobu soutěže pro příští sezonu. Tu ještě musí posvětit výkonný výbor. Systém by však měl být podobný tomu, podle něhož se hrálo v loňském soutěžním ročníku.

Do Chance ligy pro příští sezonu podalo přihlášku všech 19 klubů, které na ni měly právo, a tak se v úterý sešel v Praze aktiv zástupců všech týmů, kde se řešila podoba soutěže pro nadcházející ligový ročník.

Kluby se na systému shodly, teď je musí schválit výkonný výbor. Jak by se mělo hrát? V základní části se mužstva utkají dvoukolově každý s každým. Dohromady by se tak mělo odehrát 36 kol. Následně se tabulka rozdělí na dvě skupiny - lepší desetičlennou a horší devítičlennou.

Následně se účastníci obou skupin opět střetnou dvoukolově každý s každým. V případě, že by některá z mužstev nesplnila licenční podmínky, bude počet týmů ve skupinách upraven.

První čtyři týmy tabulky poté postupují automaticky do play-off. Mužstva na 5. až 10. místě si zahrají předkolo se dvěma nejlepšími účastníky horší skupiny.

Otázkou zůstává, jakým způsobem bude mít prvoligový klub možnost postoupit do Tipsport extraligy. APK LH navrhla systém baráže, ale také o podobě nejvyšší soutěže rozhodne až výkonný výbor Českého hokeje.

Co se týče sestupu, nejhorší dvě mužstva z horší skupiny sestupují přímo, zatímco celky, které se v ní umístí na čtvrtém až sedmém místě, budou hrát systémem play down o udržení. Nejhorší tým play down sestoupí přímo, druhé nejhorší mužstvo bude účast obhajovat v baráži s vítězem II. ligy ČR.

V sezoně 2021/22 by tak podle návrhu nastupovalo v Chance lize 16 mužstev, jak bylo rozhodnuto na jednání výkonného výboru Českého hokeje v prosinci 2019.

Systém, na němž se shodly všechny kluby, musí ještě schválit výkonný výbor. Ten tak učiní na nejbližším zasedání, které se uskuteční 4. června 2020.

Kluby, které se na aktivu sešly: Draci Šumperk, HC AZ Havířov 2010, HC Baník Sokolov, HC Benátky nad Jizerou, HC Dukla Jihlava, HC Frýdek-Místek, HC RT Torax Poruba 2011, HC Slavia Praha, HC Stadion Litoměřice, HC Stadion Vrchlabí, HC Zubr Přerov, Hokej Ústí nad Labem, LHK Jestřábi Prostějov, Piráti Chomutov, Rytíři Kladno, SC Kolín, SK Horácká Slavia Třebíč, SK Trhači Kadaň a VHK Robe Vsetín.