Daniel Sadil o současné situaci: Čeká nás těžké období, ale společně to zvládneme

Zveřejněno 30.03.2020 | Martina Kramerová
Epidemie koronaviru předčasně utnula všechny hokejové soutěže a zarazila veškeré sportovní dění. Hráči i fanoušci tak přišli o vrchol sezony a kluby počítají ekonomické ztráty a dopady. Nejinak je tomu také u kališníků. Jak klub bojuje se současnou situací? O tom se rozvyprávěl předseda klubu Daniel Sadil. „Situace je pro všechny velice složitá. V klubu teď řešíme, jak se s ní vyrovnáme a připravujeme různé scénáře,“ přiznal čelní představitel Stadionu.

Chance liga se letos nedohrála a všechny hokejové soutěže skončily nuceně kvůli epidemii koronaviru předčasně. Jak tato událost ovlivnila chod celého klubu?

Pro nás všechny nastala velice složitá situace. Pro hráče, děti, fanoušky i vedení. Hráči se nedostali k vrcholu sezony a nemohou ani trénovat, stejně tak děti. V současné době každý den v klubu řešíme, co a jak bude, jak se se současnou situací vyrovnáme a jaký bude mít dopad na klub. Snažíme se vytvořit scénáře, které by mohly nastat, a vytvořit pro ně řešení. Od těch nejlepších, což znamená, že nás neopustí sponzoři a naopak ještě nějací přibydou, až po ty katastrofické, kdy bychom museli hledat cesty, jak co nejvíc ušetřit, a zároveň pořídit tým, jenž bude konkurenceschopný.

Musíte třeba už teď v momentální chvíli přistupovat k nějakým drastičtějším opatřením? Například k různým škrtům, snižování platů či vypovídaní smluv?

Vždycky jsem se tím chlubil a snažil se stavět na tom, že jsme rodinný podnik. Velká rodina, která chce, aby se dodržovala všechna pravidla. Ať už ta hokejová, tak věci mimo led. Na jednu stranu si myslím, že dokážu být k hráčům hodně vstřícný. Na druhou stranu, když vidím, že výkony nejsou takové, jaké by měly být, dokážu i zajít do kabiny a s kluky si to vyříkat. Vždycky jsme si zakládali na tom, že jsme hráčům nic nedlužili a dodržovali smlouvy. V současné době mám v hlavě to, že všem hráčům, kteří tady nastoupili a hráli, bych chtěl vyplatit všechny peníze, které jsme jim slíbili. I když veřejnost vidí, že spousta klubů začíná mít ekonomické problémy a přistupuje k razantním krokům. Já se tomu nedivím, ale za sebe i vedení klubu můžu říct, že se budeme snažit smlouvy dodržet tak, jak je hráči mají podepsané.

Jakým způsobem byl sestaven rozpočet na uplynulou sezonu a jak ho skládáte v současné situaci? Potýkáte se s velkými komplikacemi?

O rozpočtu samozřejmě neustále jednáme. Tvoříme ho tak, že se ho snažíme nějakým způsobem narovnat tak, aby byl vyvážený jako v předchozích třech letech. Tvoříme ho, ale velice těžce. Určitě by měl nadále fungovat náš program pro výchovu mladých reprezentantů, který probíhá ve spolupráci se svazem. Společně s trenéry dvacítky se budeme snažit pro tyto hráče vytvořit co nejlepší podmínky. Samotné hráčské složení pak s nimi bude nadále řešit také Miroslav Přerost. Celkově se i všem ostatním hráčům snažíme se hráčům vytvořit takové podmínky, které si ten tým může dovolit.

Mluvil jste i o přístupu sponzorů. Jak se ke klubu a jeho podpoře staví v současné situaci? Neubyl někdo? A nejednáte třeba s nějakým novým subjektem?

Neděláme nic jiného, než že připravujeme různé plány a snažíme se sponzory oslovit, poděkovat jim za to, jak nám doposud pomáhali a poprosit o další spolupráci, která je pro nás momentálně ještě daleko zásadnější než dřív. Ač si myslím, že k sobě máme i díky této situaci zase blíž, tak vím, že spousta našich partnerů, sponzorů a živnostníků má jiné starosti než to, jestli budou podporovat litoměřický hokej. Ale za stávající partnery a sponzory, s nimiž jsem jednal já, můžu prozatím stoprocentně říct, že se k nám postavili čelem. Za to jim prozatím musím moc poděkovat, protože částky, které nám slíbili, nám určitým způsobem vyplácejí a doufám, že ještě dovyplatí. Samozřejmě děláme vše pro to, abychom o ně nepřišli. Zároveň se snažíme získat i nové. Ale bylo by naivní si myslet, že všechny finance, které nám plní rozpočet, nám partneři pro příští sezonu budou moct dát. Ne proto, že by nechtěli, ale že budou mít svých starostí dost, aby se uživili. Touto cestou bych proto ale chtěl požádat i naše fanoušky, kteří mají určité možnosti, o pomoc. Každá pomoc a příspěvek se nám totiž v současné době hodí a budeme za ně vděční.

Soutěže se nedohrály a ruší se i spousta dalších akcí, mohl vzhledem k tomuto faktu klub alespoň trochu ušetřit? Třeba na dopravě a ubytování hráčů?

Tím, že se sezona nedohrála, jsem samozřejmě něco ušetřili na dopravě i ubytování hráčů. Na druhou stranu hráči splnili svůj úkol, tedy postup do play-off, a každý hráč má ve své smlouvě určité bonusy za postup. A jak už jsem říkal, tyto závazky chceme dodržet. K tomu nám naopak chybí peníze za vstupné, které bychom díky play-off získali. Takže ty peníze, které jsme ušetřili, nahradí finance určené na prémie.

Jak moc vás těší fakt, že se hráči áčka i mládeže snaží i přes omezené možnosti sportovat doma nebo v přírodě a šířit určitou osvětu?

Je to moc důležité. Ukazuje to charakter lidí, kteří se ve sportu pohybují. Sám za sebe mohu říct, že z toho mám velkou radost. Každou aktivitu a iniciativu vítám a vidím velmi rád. Ať už se jedná hráče áčka nebo mládeže, kteří sportují a upozorňují na danou problematiku, nebo i pracovníky klubu, kteří se snaží fanoušky informovat o nejnovějším vývoji v klubu. Za mě je to velice dobře.

Když se podíváte směrem dopředu k přípravě, další sezoně i všeobecnému dění. Jak se může současná situace odrazit na hokeji a sportu v Litoměřicích?

Je důležité, abychom sport pro Litoměřice zachránili. Abychom vytvořili pro hráče áčka i mládež určité podmínky. V současné době si ale všichni přejeme, abychom to nějak přežili ve zdraví. Aby tahle zákeřná nemoc odešla tak rychle, jak přišla. A abychom se zase mohli bavit sportem, který nás všechny baví. Momentálně nevíme, jak dlouho to bude trvat. Možná se tady připravujeme na sezonu, která třeba ani nemusí začít. Všechny akce se odkládají. Nevíme, jestli bude tohle a tohle a kdy co začne. Já i vedení ale děláme vše pro to, abychom byli z ekonomického hlediska schopní zvládnout následující sezonu. Ale spíš teď řešíme to, aby to všechno dobře dopadlo.