O výsledku zápasu rozhodla první třetina, kdy Litoměřičtí zaspali a Chrudim vsítila dvě rychlé branky. V polovině utkání ještě zvýšila na tříbrankový náskok a ani stíhací jízda Litoměřic ve třetí třetině již nic nezměnila na dělbě bodů. Všechny tři získali Chrudimští, kteří mohou děkovat brankáři Landsmanovi i štěstí, že měli dobře postavené tyčky, které za jejich brankářem několikrát zazvonily.

42. kolo

2:3

0:2, 1:1, 1:0

HC Stadion Litoměřice - HC Chrudim

Branky a nahrávky: 33. Evan (Heinisch, Kříž), 44. Horčička (Stříteský) - 3. Cyganov (Semorád), 4. Fořt (Král), 30. Cyganov (Nosek). Rozhodčí: Horák - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1680. Střely na branku : 52:25

HC Stadion Litoměřice: Volke - Kříž, Kousalík, Martinka, Stříteský, Malý, Evan - Šinágl, Tvrzník, Gerhát - Horčička, Hašek, Slížek - Heinisch, Novák, Mrňa - Přeučil, Bojer, Hlusička

HC Chrudim: Landsman - Jaroměřský, Toužimský, Mocek, Drtina, Zdráhal, Žák - Fořt, Král, Šeda - Semorád, Nosek, Cyganov - Sýkora, Kaut, Klejna - Kapec, Goiš

Utkání začalo velice aktivní hrou a nenastala chvíle, kdy by se fanoušci na tribunách Kalich Areny nudili. V samém úvodu, již ve 23. sekundě, mohl skórovat Tvrzník. Po přihrávce Šinágla zpoza branky se mohl trefit do horní části Landsmanovy klece, ale jeden z bránících hráčů mu zblokoval střelu do ochranné sítě. O pár okamžiků později ve 3. minutě byl v samostatném nájezdu Šinágl, ale ztroskotal po bekhendové kličce na rameně hostujícího brankáře. Do rozmezí jedné minuty a dvou sekund se následně vešly dva góly hostů, které potrestaly domácí zahozené šance. Nejprve skóroval Cyganovy, po něm rozvlnil síť Fořt a Chrudimští se již brzy mohli vrhnout na bránění náskoku. Od 5. minuty tak akce střídala akci, o něco více byli aktivnější domácí, kteří chtěli vyrovnat už do přestávky, ale ani jeden kotouč neprotlačili za brankovou čáru. Do kabin tak po první siréně odcházeli šťastnější hosté za stavu 0:2.

Druhá část nenabídla tolik útočných akcí jako první dějství. Za domácí se v první polovině druhé třetiny prosazoval téměř výhradně Petr Šinágl, za hosty se nedostal k ohrožení Volkeho téměř nikdo. Gólový půst druhého dějství na okamžik skončil od 30. minuty. V té se trefil přesně nad Volkeho rameno střelou přes obránce již v první třetině skorující Cyganov. O necelé tři minuty později se dočkali také domácí. Po ráně Kříže od modré dorážel Heinisch a kotouč do sítě nakonec dopravil bývalý člen kádru Východočechů Jakub Evan. Byla to pro něj první branka letošní sezóny. Do druhé přestávky mohli diváci shlédnout další trápení Litoměřic v koncovce a těsně před přestávkou při dvojnásobné početní výhodě hostů rány Drtiny od modré čáry.

Na začátku závěrečné dvacetiminutovky se Litoměřičtí ubránili v končící přesilovce 5 na 3 z druhé části. Poté se vrhli do útoku a závěrečného tlaku, jaký je pro ně typický. Chrudimští se jen bránili a téměř na nic se nezmohli. Výjimku snad tvořily jen tři střely, které na Volkeho během poslední části vyslali. Ve 44. minutě zadělal na drama Horčička po své individuální akci a rozjela se lavina akcí domácích. Začaly také zvonit tyče za zády brankáře Landsmana, které domácí trefili hned několikrát a byly pro Chrudim velice dobře postavené. Východočeši ale sami domácím šance dopřávali, když byli třikrát vyloučeni. Bylo by na dlouho vyjmenovat všechny autory možného vyrovnávacího gólu. Téměř každý člen domácího kádru několikrát zvedl diváky ze sedadel, kteří už oslavovali, ale nakonec opět zklamaně usedli na svá místa. Hosté nakonec jednobrankový náskok uhájili. Tři body si tak odvezli na východ Čech.

Pavel Rohlík – trenér HC Chrudim

Opět jsme do Litoměřic přijeli hrát zápas, který nás měl udržet při životě. Buď nás porážka popraví, nebo bude v případě tří bodů možné ještě o něco hrát, takže jsme se na toto utkání pečlivě připravovali. Už dva dny jsme se na tréninku snažili o to, abychom eliminovali to, co Litoměřice v lize zdobí, a to je rychlý protiútok. Litoměřice v tomto směru patří mezi nejlepší v lize. Umí zahrát brejkové situace, ze kterých mohou nastat samostatné nájezdy. I dnes to na začátku zápasu předvedly. Během deseti minut se nám to stalo dvakrát, takže jsme si museli začít dávat větší pozor. Dnes jsme měli velké štěstí a myslím si, že jsme ho měli i minule, kdy se nám podařilo vstřelit rychle dvě slepené branky. Soupeř tím byl určitě ochromen i dnes, protože mohli v případě dnešních tří bodů počítat s jistotou záchrany v soutěži. Ale všichni moc dobře víme, jak špatně se pod tlakem doma hraje. Klukům jsme řekli, aby hráli uvolněně, že útočit musí domácí. Zápas byl ke konci zdramatizovaný, ale my jsme nepočítali s tím, že tu vyhrajeme lehce s nulou. Ke konci utkání nás Litoměřice zatlačily a nás podržel brankář. Dnešní výsledky soupeřů nám také nahráli do karet, a tak ještě živíme naději.

Věřili jste, že stav 2:0 po první třetině dotáhnete do vítězného konce?

Věřit můžete. My jsme ale věděli, že nás do konce utkání čeká ještě spousta práce a že se Litoměřice určitě probudí. Taky se do tlaku dostaly. V dnešním hokeji vedení 2:0 skoro moc neznamená. Vidíme to i v extralize. Někdy se hráči sesypou a začnou se bát o výsledek. Jediné, co mě dnes mrzí, je naše špatně sehraná přesilovka 5/3, kdy jsme ani nevystřelili na branku. Tady jsme si mohli pojistit vedení a netrápit se až do konce.

Měl váš tým v průběhu utkání nějakou slabší chvilku?

Asi hned na začátku, kdy měly Litoměřice dva brejky. Pak byla slabší chvilkou přesilovka pět na tři. A samozřejmě závěr zápasu, kdy jsme vyrobili pár špatných přihrávek ven z obranného pásma. Jinak jsme hráli to, co jsme chtěli. Bohužel jsme pro diváky asi nehráli moc atraktivní hokej, ale věděli jsme, že domácí jsou silní v útoku, tak jsme se na to dobře připravili. Ze dvou střel hned na začátku jsme dali dvě branky a zmrazilo to i domácí diváky, kteří ve fandění trochu polevili. Jsme moc rádi za tři body a soutěž bude napínavá opravdu až do konce.

Daniel Tvrzník – trenér HC Stadion Litoměřice

Bohužel, nám se přihodilo přesně to, co jsme nechtěli. Chrudim se rychle dostala do vedení a uzavřela střední pásmo, přes které jsme se těžko dostávali. Nedali jsme na začátku první třetiny branky ze dvou samostatných nájezdů, ale naopak jsme během dvou minut inkasovali dvě branky. Prohrávali jsme 2:0 a museli jsme najednou měnit celou taktiku zápasu. Ta čtvrtá minuta byla klíčovou pro celé utkání. Soupeř neměl co ztratit, naopak my jsme museli hru otevřít a hrát vabank. Nakonec jsme skóre dotáhli na rozdíl jedné branky, ale ve třetí třetině jsme nastřelili tři tyčky a neproměnili celou řadu dobrých šancí. Stále se nás drží nějaká střelecká nemohoucnost. V Táboře jsme nedali ani branku a dnes pouze dvě. Bohužel, za stavu 3:0 se už zápas těžko otáčí.

Věřili jste tomu, že se vám to podaří?

Samozřejmě. Po první třetině jsme měli před sebou ještě čtyřicet minut, což je dlouhá doba. Trochu nás nakoplo i to, že jsme ubránili dlouhou přesilovku soupeře pět proti třem. Když jsme vstřelili druhou branku, bylo do konce utkání ještě dost času, ale v této době jsme neproměnili ty největší šance. Štěstí dnes bylo proti nám.

Byli jste dnes spokojeni s výkonem týmu?

Když se prohrává o dvě branky, tak se do toho musí jít naplno, což se nám v poslední třetině podařilo a soupeře jsme přehráli. Poslední třetina byla dobrá. Myslím si ale, že ani ty dvě třetiny nebyly špatné. Ale jak v důležitém utkání prohráváte ve čtvrté minutě o dvě branky, tak se to na výkonu týmu podepíše. V kádru máme dost mladých kluků, na kterých byla nervozita znát. I z tohoto důvodu jsme sestavu stáhli na tři útoky. Za nasazení a za bojovnost nemohu týmu nic vytknout.