1. 7. 2011 | Jan Luňáček, Michaela Luňáčková

V mládežnickém hokeji se udělaly nové kroky. Výsledky ale nebudou vidět za týden, konstatuje Jiří Veber

V litoměřické Kalich Areně se dveře div netrhnou. Kliku si podává jeden mládežnický reprezentační výběr za druhým. Po Robertu Reichlovi jsme se sešli i s trenérem výběru do 18 let, vynikajícím hokejistou a mistrem světa z Vídně 1996 Jiřím Vebrem.

Jste v Litoměřicích poprvé, nebo Vám už není toto město neznámé?

Ne ne, již jsem zde byl vloni s hokejovou sedmnáctkou při přípravném utkání proti Finsku.

Jaké zde máte nyní podmínky pro trénink vašich svěřenců?

Podmínky jsou dobré, i když se na tom promítlo trochu počasí. Trochu jiné je trénovat v listopadu a trochu jiné v červnu. V hale jsou vysoké stropy a má to vliv i na kvalitu ledu. Ale nechceme si na nic stěžovat, bereme to, jak to je. S kvalitou ledu se nedá nic dělat. Jsme tu a nějak se s tím vyrovnáme.

Kombinujete pobyt na ledě i trénink v tělocvičně?

Ano, tréninky kombinujeme. Dopoledne jsme dvakrát po 45 minutách na ledě a pak máme i tělocvičnu. To samé odpoledne. Máme zde celkem 25 hráčů, takže do tělocvičny můžeme chodit všichni najednou.

Před příjezdem do Litoměřic jste již nějaký přípravný kemp absolvovali?

Ano, byli jsme v Třemošné a na začátku června jsme se sešli v Rokycanech. Teď jsme tady a v červenci jedeme ještě jednou do Třemošné.

Liší se tréninky v jednotlivých kempech, nebo jedete podle určité šablony?

Ne, tréninky se moc nemění. Je to dost monotónní. Snažíme se hlavně zlepšit hokejové návyky a organizaci hry. Musíme to stíhat teď, protože během hokejové sezony, kdy se hrají turnaje, už není čas něco nacvičovat.

Mladí hokejisté končí školní rok. Zajímáte se také o jejich studium ve škole?

Samozřejmě. Já u mládeže trénuji už delší dobu, třeba ve Slavii a tam jsme to sledovali. Asi záleží na každém klubu, ale na reprezentační úrovni jsme se dohodli na určitým kritériích. Teď byly vytvořeny nové hokejové akademie a tam se dbá právě i na tu školu. Základem je, aby kluci studovali. Samozřejmě, že každý nemůže být vysokoškolák nebo mít maturitu, ale měl by chodit alespoň do učiliště a vyučit se. Podmínkou je mít docházku do školy. Pokud nebudeš chodit do školy, nebudeš hrát hokej. Tak by to mělo být.

Mají někteří z Vašich svěřenců například individuální studijní plány?

Někteří mají, ale já si to představuji tak, že budou na individuál uvolňováni pouze v případech, kdy bude nějaké delší soustředění. Když budou moci chodit do školy, ať chodí do školy. Musí se naučit brát školu jako povinnost. Nemůžeme ale od trenérů chtít, aby všem svým svěřencům kontrolovali po tréninku, pokud je třeba brzo ráno, docházku na vyučování. To už by měli mít vypěstovanou zodpovědnost sami kluci.

Už máte v Litoměřicích stabilizovaný tým, nebo ještě zkoušíte nové tváře? Jsou tu i hráči ze zahraničních soutěží?

Ano, máme zde například bratry Ondřeje a Richarda Zehnali, kteří hrají v zámoří v týmu Sioux City v soutěži UCHL. Ze zámoří přijel i Adam Chlapík, který byl i na minulém kempu. Máme smůlu v tom, že v Americe začíná draft do juniorských soutěží a je jisté, že nám někteří hráči odejdou. Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby zůstali ještě nějaký čas doma v Česku.

Jak to vidíte s mládežnickým hokejem do budoucna?

Já si myslím, že to není moc ideální, ale tragické také ne. To je názor vícero trenérů. Samozřejmě se nyní udělaly v mládežnickém hokeji nějaké nové kroky, ale výsledky nebudou vidět za týden.

Nyní vás čeká konfrontace se zahraničními soupeři. Jak jste připraveni v této fázy sezony?

Máme zde pět pětek hráčů. Z nich vybereme pětky čtyři a ty dostanou naši důvěru.

Osobní otázka na vás. Začínají prázdniny, čeká vás také nějaká dovolená?

Určitě budu mít také dovolenou. Pojedeme na hory a dáme si nějaké túry. Jinak se ale těším na srpen a na Memoriál Ivana Hlinky v Břeclavi. Vloni jsem se tam byl podívat a bylo to zajímavé. Pořádají se tam semináře a člověk potká i zajímavé hokejové tváře. A přijedou i hráči ze zámoří, kteří při konání mistrovství světa této věkové kategorie nebudou hrát, protože v CHL vrcholí play off a někteří nebudou svými kluby uvolněni.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů.

Fotky z tréninku reprezentace do 20 let si můžete prohlédnout ve fotogalerii.