30. 7. 2013 | Alexandr Stys

Ústečtí Lvi budou prvním soupeřem Stadionu

První přípravné utkání sehrají hokejisté Stadionu Litoměřice na domácím ledě proti Ústeckým Lvům. Na litoměřické diváky čeká první letošní derby, leč teprve přípravné. Obě mužstva teprve nedávno zahájila druhou část přípravy na ledové ploše. V litoměřickém týmu nastalo plno změn, někteří hráči mužstvo opustili a někteří přišli, aby zabojovali o místo v sestavě a dotáhli Kališníky do playoff. První přípravný zápas se odehraje v Kalich Areně ve čtvrtek 1. srpna od 18:00.

Po necelých pěti měsících tu máme další utkání

Litoměřičtí diváci od března neviděli zápas Stadionu. Konečně tu tedy máme srpen a Kališníci nastupují ke svému prvnímu přípravnému utkání. Nebude to utkání ledajaké, do Litoměřic zavítají Ústečtí Lvi, kteří každoročně patří mezi favority prvoligové soutěže. Kalich Arena tak opět zažije napěti mezi oběma tábory fanoušků, kteří své týmy vždy ženou kupředu.

Před litoměřickým týmem stojí opět nelehký úkol. Postup do vysněného playoff! Čtvrtá sezóna je před námi a cíl je jasný, prodrat se do elitní osmičky soutěže. Stadion v předchozích třech ročnících měl vždy blízko k postupu, ale brány vyřazovacích bojů vždy zůstaly pro Severočechy uzavřené.

Výměna trenéra a omlazený kádr

Nová a veledůležitá tvář litoměřického týmu se jmenuje Jiří Doležal. Nejde však o mladého útočníka, který v uplynulé sezóně hájil barvy karlovarské Energie, nýbrž o zkušeného trenéra, jenž v minulých sezónách působil na střídačce Berouna, Chomutova či Kadaně. Spolu s Danielem Tvrzníkem tedy tento bývalý reprezentant povede v nacházejícím ročníku mužstvo Litoměřic.

Na postu brankáře vedle Petra Přikryla naskočili do přípravy další tři mladí brankáři. Litoměřické barvy hají brankář místní juniorky, ročník 1994, Martin Michajlov. Z Děčína a klubu ruské MHL Patriot Budapešť jsou to gólmani Lukáš Lavinger a Jan Ilašenko. Uvidíme tedy, který z nich dokáže vytvořit silnou dvojici s Přikrylem.

Obranné řady posílil Ondřej Smetana. Litoměřický odchovanec, který prvoligovou soutěž okusil v Litoměřicích a další sezónu bojoval v dresu Ústeckých Lvů hlásí návrat. Urostlý bek by měl patřit k základním pilířům obrany po boku Václava Drábka či Jakuba Evana. Naopak řady Kališníku opustili dlouholeté opory Ondřej Martinka a Ondřej Kříž. Oba zkušení obránci v Litoměřicích strávili tři sezóny a pro defenzívu Stadionu to je citelná ztráta. Z loňského kádru mezi beky zůstal Jakub Kolář a Patrik Husák. V prozatímním výběru máji trenéři také mladé nadějné hráče z pražské Sparty, ale je otázkou, zda se jim podaří do finální sestavy prosadit.

Ofenzíva Litoměřic prošla změnami. Mužstvo opustili 4 dlouholeté opory, bývalý kapitán Ladislav Slížek, Martin Tvrzník, Petr Šinágl a Jakub Hlusička. V dresu s kalichem na prsou litoměřičtí diváci neuvidí ani Pavla Mrňu, který spolu s Ondřejem Martinkou zamířili do francouzského týmu Scorpions Mulhouse. Sparťanský útočník Šimon Antončík nyní bude hájit barvy prostějovských Jestřábů v 2. lize. Zkušenosti v Extralize bude sbírat Jan Rudovský, který se vrátil do Kladna.

Mezi největší posily Stadionu patří zkušený útočník Martin Chabada. Majitel mistrovských titulů se Spartou a zkušeností ze zámoří či KHL se vrací po roční odmlce zpět k hokeji. Chabada bude určitě patřit mezi největší opory Kališníků. Dalším novým mužem litoměřické sestavy je Miloslav Čermák, který přichází z Ústeckého Slovanu. Čermák je odchovancem havlíčkobrodského hokeje, strávil však několik sezon v pražské Slavii, se kterou se mu podařilo vyhrát titul. Poslední dvě sezony oblékal dres Ústeckých Lvů. V prvním přípravném utkání tak nastoupí proti svému bývalému týmu.

Budou si Lvi letos opět brousit zuby na postup mezi elitu?

Rok co rok je to stejná situace. Ústečtí Lvi jako favorit prvoligové soutěže vstupují do sezóny s cílem vyhrát soutěž a dostat se do Extraligy. Pro velmi silný kádr Slovanu, kterému může v 1. lize konkurovat jen pár týmů je to však pokaždé pohádka se špatným koncem. Po vydařené základní části, kdy Lvi shlížejí na své soupeře z nejvyšších příček tabulky, přijde pomyslný pád v podobě neúspěšného závěru sezóny. Zda dokáže Slovan letos splnit svůj cíl a postoupit výše se teprve ukáže.

V sestavě Lvů došlo také k několika změnám. Trenérský post opustil Jiří Mička, který se upsal Rebelům z Havlíčkova Brodu. Nejproduktivnější obránce minulé sezóny Lukáš Poživil se rozhodl pro Plzeňské angažmá, a tak obraně Slovanu bude chybět důležitý pilíř. Z Kladna přišel Ondřej Šmach a obráceným směrem se vydal Petr Hořava. Zda se Ústí dohodne s loňskými oporami Handlovským, Kovářem, Ludvíkem a Sýkorou zatím není jasné. Po deseti letech se do Slovanu vrací Vít Budínský. Čtyřiadvacetiletý útočník hlásí návrat do svého rodného města od Královských Lvů z Hradce Králové, kteří letošní sezónu zahájí v Extralize místo českobudějovického mužstva. Vedení týmu spoléhá také na vlastní odchovance z juniorského výběru, kteří by měli doplnit starší a zkušenější jádro.