28. 4. 2016 | Petra Pilbauerová

Šéftrenér mládeže Martin Tvrzník hodnotí výkony mladých hokejistů v uplynulé sezóně

Letošní sezóna je již nenávratně pryč a za dveřmi litoměřické Kalich arény se pomalu rozbíhají přípravy na tu nadcházející. Hodnocení uplynulých měsíců poskytl trenér mladšího dorostu a šéftrenér mládeže Martin Tvrzník. Jaký byl ročník 2015/16 pro mladé kališníky?

Pro začátek otázka směřující k mladšímu dorostu. Letošní sezóna byla zakončena na osmém místě, což pravděpodobně nenaplnilo očekávání týmu?

To určitě ne. Naším původním plánem bylo dostat se mezi šest nejlepších, tudíž jsme nesplnili to, co jsme chtěli. Druhotným cílem se pro nás pak stalo udržení soutěže, což se nám podařilo. Za takových okolností už poté nehrálo velkou roli, jestli skončíme na sedmém nebo osmém místě.

Dalo by se tedy říct, že jste se sezónou byli spokojení tak napůl?

Přesně tak. Myslíme si, že jsme měli hrát víc nahoře. Ztratili jsme hodně bodů. Máme za sebou zápasy, které jsme měli takřka vyhrané, ale pustili jsme je. V důsledku toho nám šesté místo uteklo o tři – čtyři body a závěr sezóny se v podstatě jenom dohrával.

Které okamžiky během sezóny byste označil jako „zlomové“?

Pozitivní pro nás bylo to, že si hráči dali říct a po stránce výkonu se zvedli. Mezi negativa patřily prohrané zápasy, ať už to bylo 4:1 v Kralupech nad Vltavou, na Mělníku nebo jinde. Měli jsme tu docela problém s koncovkami utkání. Kupříkladu jsme se dostali do vedení 3:0, ale nakonec nám to uteklo a my inkasovali tříbodovou ztrátu.

Za co by si tým zasloužil pochvalu? Dalo by se říct, že se mančaft celkově zlepšil nebo došlo k individuálním pokrokům?

Určitě nám během sezóny vyskočilo pár jednotlivců, u kterých došlo k výraznějšímu zlepšení. Celkově si ale myslím, že ročník 2001 odvedl kus práce. Na začátku téměř nevěděli, do čeho jdou. Mezi tahouny mužstva se pro příští rok pravděpodobně zařadí třeba Vojta Horešovský, Honza Smola nebo Jakub Neudeker, pokud na sobě budou dál pracovat. Najdou se tu ale i další. Tým má za sebou těžké zápasy s Kadaní nebo Bílinou, kde jsou většinou kluci z Chomutova. V takových utkáních byla vidět kvalita. Všichni doufáme, že je to pro další sezónu popožene.

Během posledních dvou zápasů jste inkasovali dvě vysoké porážky. Nejprve v Příbrami 10:5 a poté s Karlovými Vary 3:12. Kde se podle Vás stala chyba?

Těžko říct. Mohlo to být způsobené špatným přístupem hráčů. Na samém závěru sezóny se jim možná do hlavy dostala myšlenka, že už se o nic nehraje a že jim nehrozí vypadnutí ze soutěže. Něco takového by si samozřejmě myslet vůbec neměli.

Malá konkurence v rámci týmu se na tom mohla podepsat také. Hráči poté nastupují na led s tím, že mají své místo jisté a to se následně často odráží na jejich výkonu.

Měli jste tedy úzký kádr?

Určitě bychom jej do příštího roku chtěli rozšířit o další hráče, kteří by na sebe navzájem vytvořili potřebný tlak. Poté budou ochotní nechat vše jak při tréninku, tak v zápase.

Problém s nedostatkem hráčů nebyl v letošní sezóně cizí ani juniorskému týmu. Potýká se tedy s touto komplikací mládež obecně?

To záleží na ročníku. Někomu se jej podaří naplnit a někomu ne. Protože jsme menší klub, hráče si sami vychováváme. Dost záleží také na tom, kolik hráčů nám odejde do klubů, jako je Sparta, Litvínov nebo Liberec. V každém případě chceme pracovat na tom, aby jak dorosty, tak juniorka, byly v příští sezóně početnější.

Stadion tedy na bázi mládeže spolupracuje i s jinými extraligovými kluby kromě Sparty?

Se Spartou je naše spolupráce velmi úzká a funguje velmi dobře, ať už se jedná o hráče do dorostů nebo juniorky. Naši kluci pak mají o to větší motivaci, když mohou vidět její hráče a jestliže mají výkonnost, dveře do Sparty jsou jim také otevřené. S dalšími kluby jednáme tehdy, pokud mají zájem o nějakého kvalitního hráče z našich řad.

A spolupráce s Roudnicí nad Labem?

To byla novinka pro tuto sezónu. Spolupráce po stránce dorostu bude pokračovat i nadále, ale rádi bychom ji rozšířili i do nižších mládežnických kategorií. Tím pak naplníme mladší ročníky. Doufáme, že se nám toho po vzájemné dohodě podaří docílit.

V neposlední řadě otázka týkající se mladých hokejistek. Jak si letos vedly?

Holky určitě nezaostávají. Po celou sezónu tu s námi byla Aneta Cornová, která byla dlouho na marodce. Jezdila sem Kristýna Pátková z Litvínova, která pro nás byla opravdu přínosem. V příští sezóně k nám naskočí Agáta Sarnovská.

Plánují se pro další sezónu organizační změny v rámci mládeže?

U některých kategorií plánujeme změny na postech trenérů, ale ty budeme teprve projednávat. Jedna změna je jistá a to ta, že Honza Fišera už příští rok trénovat nebude, takže s těmito otázkami se budeme během pauzy zabývat.