9. 7. 2015 | Jan Prošek

Představujeme slavné odchovance: Milan Toman

Litoměřický hokej není jen o současnosti. Mládežníci Stadionu navazují na dlouholetou tradici tohoto sportu pod vrchem Radobýl. Místní klub přivedl do velkého hokeje hned několik velmi dobrých hráčů, které vám budu postupně představovat. Seriál „Představujeme slavné odchovance“ pokračuje dalším dílem, v němž se zaměřím na Milana Tomana.

Milan Toman světlo světa spatřil v Litoměřicích, odmalička však žil v Roudnici nad Labem. Tam také obul poprvé brusle a později začal s hokejem. Ve třinácti letech přešel na Kladno, kde se dvakrát pokoušel o zisk titulu v extralize staršího dorostu. Na Kladně vydržel celkem tři sezony, než přestoupil do města, které je o malý kousek vedle. Jeho novým klubem se stala Sparta Praha.

Stal se nejproduktivnějším bekem juniorského mužstva v sezoně 1997 / 1998, kdy během čtyřiatřiceti střetnutí nasbíral třiatřicet kanadských bodů. Poprvé také nakoukl do nejvyšší soutěže. V osmnácti letech jej kouč Václav Sýkora nasadil do zápasu proti Velvaně Kladno. Sparta tehdy svého soka ve vlastní hale jednoznačně přehrála v poměru 6:1. Celkem odehrál v základní části dvě utkání a připsal si jednu asistenci. Další duo startů získal v play-off, v nich nebodoval.

Tím se však jeho extraligová kariéra nadlouho uzavřela. Sparta se na konci devadesátých let vydala cestou skupování hotových a drahých hráčů a pro talentované mladíky z řad vlastní mládeže místo v základní sestavě prostě a jednoduše nezbylo. Toman tak putoval až do druhé ligy, kde hostoval v barvách Slovanu Ústí nad Labem a klubu pomohl k postupu do první ligy. Na severu Čech působil ještě dva roky, v dresu Ústí nastoupil celkem do 107 utkání, v nichž si připsal 37 kanadských bodů. Pak opět dostal extraligovou příležitost. Dal mu ji kouč Jaromír Šindel, který v sezoně 2001 / 2002 zachraňoval Kladno od pádu z extraligy. Toman se k týmu připojil v závěru základní části a zažil obrovské zklamání z neúspěšného finiše, který měl vést k setrvání v soutěži.

V posledním kole základní části doma Kladenští před vyprodaným hledištěm přivítali Litvínov. Vítěz zápasu se měl udržet, naopak poražený spadl do baráže. Středočeši sice vedli po gólu Kruliše 1:0, ale nakonec prohráli 1:3 a v souboji o extraligovou licenci je vyzval vítěz první ligy z Liberce. Kladno v baráži zcela vyhořelo. Bílí Tygři ztratili jen jeden zápas, a tak tým kouče Josefa Jandače vybojoval pro podještědskou metropoli premiérovou účast mezi hokejovou elitou.

Tomanovy výkony patřily jednoznačně k těm lepším. V létě roku 2002 jej tak oslovilo se svou nabídkou Znojmo, kde nakonec nevysoký obránce strávil tři roky. Zařadil se mezi opory mužstva a ve dvou případech pomohl mužstvu k postupu do play-off. Ani jednou však Orli nepřešli bránu čtvrtfinále. Na jaře 2003 je zastavily Pardubice, o rok později Slavia Praha. Především druhé vyřazení mělo opravdu hodně trpkou příchuť. Pražané si postup vybojovali až v penaltovém rozstřelu rozhodujícího sedmého zápasu. Někdy má osud hodně zvláštní smysl pro humor.

Toman si však během svého působení na jihu Moravy udělal velké jméno, což potvrdil i jeho návrat do Sparty. Enormní zájem projevil trenér Jaromír Šindel, který si jej pamatoval ze svého působení na Kladně. Poctivý zadák dostával v úvodu ročníku dostatek příležitostí, ale týmu se nedařilo. Sparta se hodně rychle dostala pod příčky, zajišťující účast ve vyřazovacích bojích, a důsledkem bylo odvolání kouče Šindela. Na jeho místo byl povolán uznávaný teoretik František Výborný a Toman se posunul na post sedmého beka, který v zápasech mnoho prostoru nedostává a už vůbec ne při klíčových situacích.

Byl to pro něho zvláštní rok. Pod Výborného vedením se pražský tým obdivuhodně zvednul a zažehnal hrozbu toho, že by se nedostal mezi nejlepších osm týmů extraligy. Ve vyřazovacích bojích si pak postupně poradil se Zlínem, v semifinále jednoznačně přehrál Znojmo a v přímém souboji o titul porazil 4 - 2 na zápasy městského rivala ze Slavie. Sparta se na nejvyšší stupínek vrátila po čtyřech letech.

Toman si užil mistrovské oslavy, ale už v té době vážně přemýšlel nad změnou. Věděl, že ve Spartě v ročníku 2006 / 2007 o moc více příležitostí nedostane. Jeho pozici v týmu ještě zhoršil příchod zkušeného zadáka Ladislava Benýška ze švédského Leksandu. Proto kývl na nabídku českobudějovického sportovního manažera Jaromíra Látala a v rámci hostování se přestěhoval na jih Čech.

V Českých Budějovicích se okamžitě zařadil mezi největší opory týmu. Hrál přesilovky i oslabení a trenér Josef Jandač na něj hodně spoléhal. Milan Toman nakonec v sezoně nasbíral velmi slušných šestnáct bodů a s týmem se podíval až do extraligového semifinále. Tam však spanilou jízdu HC MOUNTFIELD zastavily v pěti zápasech Pardubice. Podobné - možná ještě lepší - ročníky Toman zažil na jihu Čech ještě dvakrát, dokud se v sezoně 2009/2010 nevrátil do Kladna. V něm si ale mnoho radosti neužil, hned dvakrát totiž Středočeši hráli play-out. Už tehdy tedy šikovný obránce přišel s Mladou Boleslaví hodně do styku. Sotva se Kladenští trochu oklepali a na jaře 2012 nakoukli do play-ff (Toman si v celé sezoně připsal deset bodů za dva góly a osm asistencí), zamířil bek do města, kde se narodil - Litoměřic. Za Stadion odehrál dvanáct utkání, získal dvě asistence. Bruslařský klub Mladá Boleslav nicméně od Kladna odkoupil jeho hráčská práva, a tak se Milan Toman přesunul do města automobilů.

Příchod nové akvizice Boleslavi pomohl, hra týmu se zvedla a sny o postupu do nejvyšší soutěže se začaly změnit v realitu. První pokus se v sezóně 2012-13 zadrhl, o rok později už byla mise splněna. Mladá Boleslav dokázala v prolínací soutěži obsadit první místo, a tak postoupila za velkých oslav hráčů i fanoušků do extraligy. Zápasů v nejvyšší soutěži si mnoho neužil, neboť po dvou zápasech za Boleslav putoval do prvoligového Chomutova. Pirátům pomohl zkušený obránce postoupit do extraligy. Z úspěchu měl obrovskou radost.

Napsáno s použitím profilu hráče na webu Českých Budějovic.