30. 7. 2015 | Vojtěch Martinek

Náhled do kádrů prvoligových soupeřů, díl první

Léto před sezónou 2015/16 se pro Litoměřice zatím nese ve znamení změn. Z klubu odešel kanonýr Vítězslav Bílek a kapitán Martin Novák, kterého jsme v dresu Stadionu mohli pozorovat posledních sedm sezón. Po třech letech byla ukončena oficiální spolupráce s týmem pražské Sparty, který posléze vystřídal klub Mountfield HK. Nový trenér Jiří Kučera se ujal A-týmu po odchodu Jiřího Doležala. Stadion však není jediným týmem, ve kterém se udály zásadní změny. Připravili jsme proto pro vás přehled změn v táborech našich prvoligových soupeřů.

HC Slavia Praha: exodus dlouholetých opor

I přes problémy, které Slavii sužovaly v minulé sezóně, očekával její sestup do druhé nejvyšší soutěže pouze málokdo. Po přesně dvaceti sezónách v nejvyšší soutěži však muselo dát jedno z "pražských S" extralize sbohem a spolu s ní odešlo z klubu rovnou několik zavedených slávistů, jmenovitě například útočníci Jaroslav Bednář a Marek Tomica nebo brankář Dominik Furch. Ve Vršovickém klubu také definitivně skončila jedna z největších ikon Slavie, Vladimír Růžička, který v minulém ročníku v klubu působil jako konzultant a trenér mládeže. I přes exodus hvězd však nehodlá tým v první lize pobýt déle než jednu sezónu. O návrat do Extraligy by se měly postarat nové posily ze Slovenska, kterými jsou brankář Alexandr Hylák, ex-zvolenský bek Peter Hraško a útočník Jaroslav Markovič, který v minulé sezóně posbíral v dresu Martinu ve slovenské Extralize celkem 54 bodů v 54 zápasech. Slavie bude vši silou usilovat o postup do Extraligy a právě toto slovenské trio by jí v tom mělo pomoci.

ČEZ Motor České Budějovice: vysoký potenciál jihočechů

Motor se v minulé sezóně umístil velmi těsně druhý po základní části a po vydařeném play-off, kde v šesti zápasech vyřadil tým Benátek nad Jizerou a Třebíč dokonce v pěti, okusily České Budějovice poprvé po dvou letech extraligový hokej prostřednictvím postupu do baráže. Tým z jihu Čech se bude snažit úspěch minulé sezóny zopakovat i v té následující. V tom jim má pomoci zkušený útočník Vladimír Škoda, který se rozhodl vyměnit angažmá v Kazachstánu za šanci vrátit se do svého rodného města. Ze severomoravského Šumperka do týmu posléze přestoupil útočník Lukáš Žalčík a vedení klubu se domluvilo i s obráncem Petrem Kolmannem, který byl do týmu zapůjčen z Liberce. Spolu s Kolmannem míří z Bílých tygrů na jih Čech také Josef Mikyska. Napevno se také v týmu usadí Martin Heřman, který v uplynulé sezóně působil v kádru Motoru pouze jako půjčka z extraligové Plzně. Velmi pozitivní zprávou pro českobudějovické fanoušky bude i setrvání Tomáše Nouzy a Josefa Straky. Tým však zaznamenal i několik odchodů, nejvýznamněji hráčů Daniela Boháče a Lukáše Chmelíře.

Salith Šumperk: konec hvězd v týmu

Šumperk to, zdá se, nebude mít v nadcházejícím ročníku vůbec jednoduché. Z týmu nejprve odešel druhý nejproduktivnější drak Lukáš Žalčík a pár týdnů na to i král šumperské produktivity Patrik Moskal, který bude od příští sezóny oblékat červenobílý dres Jestřábů z Prostějova. Své angažmá v Salithu se rozhodl ukončit i Aleš Staněk, který míří do Havířova. Jan Berger, který v květnu podepsal novou smlouvu se Stadionem, hrál v předešlém ročníku první ligy právě za draky. Brankářská jednička Vladislav Koutský se rozhodla odejít ze severní Moravy do Francie. Bek Aleš Holík podepsal smlouvu s extraligovým Zlínem, avšak i v další sezóně bude hájit barvy Šumperka ve střídavých startech. Kostru týmu v nadcházející sezóně bude pravděpodobně tvořit brankář Daniel Zelenka, útočníci Daniel Vrdlovec, Marek Haas a Karel Plášek a v neposlední řadě obránce Tomáš Sedlák. Všechny zmiňované hráče šumperské publikum již velmi dobře zná, jelikož se ve většině případů jedná o dlouholeté opory severomoravského celku.

HC ZUBR Přerov: cílem je záchrana

Přerov má za sebou sezónu snů. Prvoligový nováček vyhrál základní čast skupiny Východ druhé ligy a po velmi vyrovnané sérii s klubem VHK Vsetín postoupil do kvalifikace o první ligu, kde si hravě poradil s týmy Tábora a Sokolova. Na přerovském zimním stadionu se bude druhá nejvyšší soutěž hrát poprvé od roku 1997. Zubr chce první ligu na východě Moravy udržet a je to znát. Modrožlutý dres Zubrů budou v následující sezóně nově oblékat rovnou dva extraligoví hokejisté, a to karlovarský útočník Roman Pšurný a plzeňský Tomáš Sýkora. K týmu se ještě připojila jedna významná posila – obránce Jakub Grof, který do Přerova přicestoval ze Znojma. Ze Sokolova se k Zubrům na zkoušku připojí vousatý obránce Petr Přindiš. Přerov se rozhodl i prodloužit smlouvy největším oporám minulé sezóny, útočníkům Jiřímu Goišovi a Vlastimilu Dostálkovi. Přerovskou svatyni by mělo v nadcházející sezóně opět hájit duo Jíří Slovák a čtyřicetiletý veterán Martin Vojtek.