12. 1. 2016 | Petra Pilbauerová

Junioři porazili australskou reprezentaci vysoko 11:3

V pondělí 11. 1. bylo možné v litoměřické Kalich Areně shlédnout exhibiční utkání juniorského týmu a australské reprezentace do 20 let, která sem zavítala v rámci soustředění před mistrovstvím v srbském Novém Sadu. To začíná 17. ledna zápasem Austrálie a Rumunska.

Branky a nahrávky:

1. Sadil (Ransdorf, Zedek), 20. Minka (Ransdorf, Zedek), 22. Zajan (Bejček), 30. Zedek (Minka), 31. Zajan (TS), 35. Bejček (Šikner), 47. Fábry (Minka, Zedek), 49. Ransdorf (Fábry), 50. Domský (Zajan, Bejček), 56. Zajan (Šikner, Kejmar), 60. Vyštejn (Holý, Zedek) - 29. Marino (Pataky), 37. Webster (Marino), 59. Knott (Henning).

Vyloučení:

7:12.

Sestava HC Stadion Litoměřice:

Damašek (Března) - Holý, Zedek, Šikner, Kejmar, Winnerlich, Novotný - Minka, Ransdorf, Sadil, Bejček, Zajan, Domský, Vyštejn, Neruda, Fábry.

Sestava Austrálie U20:

McCann (Tetreault) - Boyle, Kubara B., Pataky, Carini, Fahmy, Punler, Jaunozols, Mahood, Hansen, Marino - Manwarring, Webster, McGuiness, Kubara C., Henning, Lodge, Knott, Hodic.

Komentář k zápasu:

První branka padla už 24 vteřin po začátku utkání. McCanna překvapil Daniel Sadil, který bez problému zavěsil do volného prostoru v bráně. K vidění bylo více střel z litoměřických holí a Australané měli potíže usadit se na delší dobu ve svém útočném pásmu. K šanci se dostal i domácí Minka, gólman hostí byl teď už ale pozornější a vystřelený touš odrazil betony. Stadion se do konce třetiny prosadil ještě jednou. V poslední minutě proměnil Lukáš Minka.

Druhá perioda začala obdobně. Střela z hole Pavla Zajana našla svůj cíl a vedoucí postavení domácích se tak ještě upevnilo. Zakrátko se pokusil vystřelit ještě jednou, ale tentokrát puk skončil ve výstroji McCanna. Ve 29. minutě se domácí tým dopustil pochybení na modré, kterého soupeř neváhal využít. Kotouč při přečíslení tří na jednoho srazil do klece James Marino.

Posléze byl za svůj krosček na dvouminutový pobyt mimo hrací plochu vykázán Michal Winnerlich. Stadion si ale dokázal poradit a přes vlastní početní nevýhodu opět skóroval. V nájezdu dvou na jednoho se blýskl Tomáš Zedek s Minkou. Misky vah se ještě o něco víc převážily na stranu domácích ve chvíli, kdy sudí po faulu Pavla Zajana nekompromisně nařídil trestné střílení. I s touto střelou si McCann neporadil. Minka poté vyhledával další šanci v blízkosti brány hostí, ale vystřelená černá pryž pouze zaplula do vnější strany sítě.

Trest ve hře obdržel i Šikner. Následující oslabení, ve kterém se domácí úspěšně bránili, ale netrvalo dlouho. Po chvilce byl vyloučen i hostující Hodic, což přineslo příležitost domácím. Mezitím propuštěný Šikner obdržel přihrávku od Minky, ale jeho střela skončila odražena. Puku se přesto jen tak nevzdal a poslal jej ze své hole Tomáši Bejčkovi, který ho snadno doklepl do klece.

Před koncem druhého dějství se ještě stačila prosadit australská juniorka, která využila vyloučení domácího Zajana. Marino vystřelil od modré, puk ale pouze proběhl betony Damaška a zastavil se na čáře brankoviště. Rychlým zákrokem Kierena Webstera ale nakonec doputoval až do brány. Po chvilce bylo rušno i u australské svatyně. Domský se pokoušel docpat touš do brány, ale McCann mu bránil betonem. Vypjatá situace vyvrcholila potyčkou mezi Kejmarem a McGuinessem, jejíž přehnanou agresivitu sudí náležitě potrestal. Druhá třetina se tak dohrávala ve čtyřech. V poslední vteřině se ještě Ransdorfovi podařilo orazítkovat břevno.

V poslední třetině se Henningovi podařilo předbruslit jednoho z litoměřických obránců a následně vystřelit z mezikruží. S tímto zákrokem si ale Damašek poradil. Domácí po chvíli předvedli další využitou přesilovku, když se na trestné uvelebil Boyle. Z mezikruží vystřelil Zdeněk Fábry, který si všiml nekrytého levého horního růžku. Poté nahrál od modré na Lukáše Ransdorfa, kterému se díky své kličce podařilo zavěsit do prázdné klece.

Litoměřická kanonáda pokračovala dál. Rychlý protiútok domácích vedl po pravé straně Zajan, který přihrál na hranici levého kruhu Markovi Domskému. Ten už pak neměl problém poslat puk do brány. Pavel Zajan se poté předvedl samostatnou akcí, ve které si obhodil jednoho z australských beků a zajistil svému týmu desátou branku. Hosté svůj rozdíl snížili, když v přečíslení dva na jednoho využili šance. Po nahrávce od Henninga se mezi Damaškovy betony trefil Jake Knott.

Následovalo ještě jedno vyloučení. Marino se dopustil nebezpečné hry vysokou holí na jednoho z domácích, kterému se ale sportovně omluvil. V poslední minutě přihrával na Milana Vyštejna zpoza branky Holý. Jejich akce přinesla Litoměřicím jedenáctou branku, která zpečetila výsledek utkání.

Vyjádření trenéra Vladimíra Domina:

Zápas se odehrál ve svižném tempu. Do sestavy jsme zařadili několik mladších hráčů ze staršího dorostu, kteří určitě nezklamali. Padalo hodně gólů a to nám zvedalo sebevědomí, které nám, věřím, může pomoci v dalších mistrovských zápasech. Australané hráli jednodušší, přímočarý hokej postavený na důrazu, což určitě překvapilo naše očekávání. Přeji našemu soupeři hodně štěstí v nadcházejícím MS do 20 let ve skupině B.