22. 9. 2017 | Jiří Novák

Vsetín by rád navázal na zašlou slávu, co předvede v Litoměřicích?

Před lety bývali hokejisté v zelenožlutých dresech postrachem českých kluzišť. Pět let v řadě nedovolil Vsetín nikomu sáhnout na pohár pro vítěze extraligy. Po strmém vzestupu však následoval stejně velký pád a klub málem úplně zanikl. Teď se vsetínští derou zpět na výsluní a v sobotu přijedou do Litoměřic.

Dosavadní průběh sezóny z pohledu Vsetína

Vítěznou náladu z postupu do druhé nejvyšší soutěže si hokejisté Vsetína přenesli i do začátku letošní sezóny WSM Ligy, když v úvodních dvou domácích zápasech porazili Ústí nad Labem (5:2) i Karlovy Vary (3:2 v prodloužení). Jejich euforii poté řádně zchladili kladenští Rytíři, kteří jim doma nasázeli sedm gólů (7:1), a nevyšel jim ani poslední zápas doma s Přerovem 1:3.

Po čtyřech kolech patří Vsetínu až 11. místo v tabulce, Litoměřice jsou na tom s jedním bodem navíc o čtyři místa lépe s bilancí dvou výher a dvou porážek. Poslední zápas ve Frýdku-Místku Kališníci ztratili ve druhé třetině, kdy inkasovali tři branky během dvanácti minut a nakonec prohráli 3:5. "Ztratili jsme body úplně zbytečně kvůli vlastní nedisciplíně a neproměňování šancí. Měli jsme tady vyhrát," zlobil se po zápase trenér Daniel Tvrzník.

Vsetín se prozatím trápí v koncovce, jen tři kluby nastřílely méně branek. Pouze Filip Dundáček a Tomáš Vávra dokázali vstřelit víc než jeden gól, v bodování jsou nejvýš navrátilci Martin Podešva a Ondřej Slováček. A také Radim Kucharczyk, který ještě pamatuje nejslavnější éru klubu, stejně jako obránce Tomáš Frolo. Oba se na stadion Na Lapači vrátili před sezónou, další výraznou posilou je velezkušený brankář Luboš Horčička, který byl u mistrovského titulu valašského rivala ze Zlína v roce 2014.

Autor fotografie: Martin Vojtěch Víta (hc-vsetin.cz)

Dva roky spolu ve druhé lize, ale nepotkali se

Kluby z Litoměřic a Vsetína se za poslední dvě dekády v hokejových soutěžích různě míjely. V době největší vsetínské slávy a jeho šesti extraligových titulů (1995-1999, 2001) hráli Kališníci nižší soutěž. A po vsetínském pádu sice oba týmy po dva roky nastupovaly společně ve druhé lize, jenže v sezónách 2008/09 a 2009/10 každý hrál jinou skupinu a nikdy se proti sobě nepostavily. A Litoměřičtí v roce 2010 vybojovali postup do první ligy, kam se Vsetín dostal až letos.

Autor fotografie: Jiří Grulich (hc-vsetin.cz)